| anonim_4396 a întrebat:

Haideti iar: cul-tura-vura!
De ce au astea doua radacina comuna: "mântuiala" şi cu "mântuirea"? Ne mantuim facand treaba de mantuiala?
O mare parte dintre oameni e/sunt?
Un prieten de-ai mei, o prietenă de-ale mele/un prieten de-al meu, o prietenă de-a mea?

2 răspunsuri:
| eusuntmarius a răspuns:

1. In primul rând, cuvântul "mântuiala" apare numai în cadrul unei locuţiuni ("de mântuială") cu sensul de "superficial, grăbit etc." Cred că rădăcina comnuă cu "mântuire" poate fi explicată astfel: conform DER, "mântui" are sensurile "1. A salva. – 2. A răscumpăra, a elibera. – 3. A termina, a sfîrși. – 4. (Refl.) A se salva, a se lecui. – 5. (Refl.) A se elibera, a se izbăvi. – 6. (Refl.) A se termina, a se sfîrși." Din această perspectivă, "a face treaba de mântuială" ar putea fi interpretată drept "a face treaba numai pentru a te mântui, adică pentru a scăpa de ea, pentru a te elibera". Desigur, atunci când faci o treabă numai ca să scapi de ea, treaba iese superficială happy

2. Când subiectul la singular este un substantiv care exprimă o cantitate (parte, mulţime, majoritate etc.), cu sau fără un atribut la plural, acordul formal intră în concurenţă cu alte tipuri de acord (mai ales, cu cel după înţeles). În enunţul dat de tine "O mare parte dintre oameni e/sunt", ambele forme ale predicatului sunt acceptate. Pe de o parte, acordul formal cu subiectul "parte" impune predicatului forma "e", pe de altă parte, acordul după înţeles combinat cu acordul prin atracţie permite predicatului să ia forma "sunt". Totuşi, ultima formă tinde să devină normă. Deocamdată ambele sunt acceptate. Deci, deocamdată, e corect şi "Majoritatea copiilor va veni" şi "Majoritatea copiilor vor veni".

3. Potrivit DOOM2, în construcţiile cu prepoziţia "de" + pronume posesiv, norma de astăzi admite atât singularul, cât şi pluralul. Deci, toate formele date de tine sunt corecte: e corect şi "un prieten de-ai mei" şi "un prieten de-al meu". De ce? Pentru că prepoziţia "de" nu mai are sensul partitiv "dintre", ci sensul "de felul".

| Shatzie a răspuns:

Vrei sa-ti raspund serios?
Nu cred ca reusesc. In plus, prefer sa las altora sansa de a se afirma, desi, mi se zbarleste parul pe ceafa cand ma gandesc la minunile care vor urma. Mai ales ca inca n-a inceput scoala si clopotzeii zburda veseli si fasneti pe site.
Hai, pa!