| anonim_4396 a întrebat:

Hallo!
Cum e sfarsit de an si se apropie testarile, dupa care urmeaza inscrisul la liceu, as vrea sa ma documentez putin in legatura cu profilul la care sper sa intru, Matematica-informatica, deoarece m`am hotarat foarte recent si eu ma interesasem strict de Filologie intensiv engleza.
As vrea sa stiu cam cate ore de Matematica si cate de Informatica se fac, cam ce se studiaza in primul an la ambele materii, ce materie se adauga si daca trebuie sa le am si cu Fizica si Chimia.
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| katherine09 a răspuns:

La matematica informatica se fac 4 ore de matematica + optional. In clasele a 9-a si a 10-a se fac 2 ore de informatica, iar in clasele a 11-a si a 12-a se fac 4 ore. Fizica, chimia si biologia se face destula la profilul asta: 3 ore de fizica, 2 de chimie, 2 de biologie si se fac si 4 ore de romana si in plus se studiaza romana cam in aceeasi masura cu ce se studiaza la filologie, nu e mare diferenta.
In primul an la matematica faci algebra si geometrie. La informatica incepi cu limbaje de programare C/C++ si chiar pascal. La TIC se studiaza Microsoft Word, tot felul de tabele, scheme, ecuatii etc.
Parerea mea este ca daca nu le ai bine de tot cu matematica mai bine te duci la filologie.
La matematica informatica profesorii au foarte multe pretentii de la elevi, fiind cea mai buna clasa si dupa cum spuneam pana si romana se studiaza aproape la fel ca la filologie, iar cei de la filologie insa matematica nu au decat 2 ore pe saptamana, iar din clasa a 11-a nu se mai face deloc.
Sa nu mai spun ca la bac la matematica va fi foarte greu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ai 5 ore de mate pe saptamana si 2 de informatica
Ar cam trebuie sa le ai macar putin si cu fizica si chimia ca dai de ele la greu peacolo. In orice caz e diferenta ca de la cer la pamant intre profilu asta si filologie pentru ca acolo nici bacul nul dai la mate in timp ce aici nu scapi! rolling on the floor In fine mie mi se pare ca e mai bine sa dai bacu la mate ca ai nevoie de el la moooolte facultati dintre cele mai ravnite cum ar fi - finante banci, contabilitate, IT, multimedia designer, etc
Si nu te lasa descurajat de ceea ce se zice prin jur cum ca ar fi greu acolo sau altele nai sa mori mie mi se pare mai bine acolo decat la filologie... cu bacu luat la mate e mai simplu sa gasesti de munca