| MarieKanker a întrebat:

Hallow. Am şi eu o problemuţă...
Am de învăţat pentru şcoală Luceafărul într-o săptămână, şi nu intră deloc în cap. Primele 6-7 strofe abia dacă au intrat în tărtăcuţă şi nici alea bine pentru că încurc versurile între ele şi nu le ştiu ordinea prea bine şi trebuie să mă ghidez după primele 2 cuvinte din începutul strofei să-mi amintesc cum începe...
Cum să fac să învăţ uşor şi repede Luceafărul?
M-am gândit că poate nu am această capacitate de ce memora ceva "nesfârşit" având în vedere că pe parcurs devine plictisitoare dacă încerci să memorezi şi în plus eu nu pot învăţa mecanic, eu tot ce învăţ, învăţ logic şi cu ajutorul memoriei vizuale
PLEH!

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Eu zic sa ii zici profesoarei sa spuna ea Luceafarul tot si daca stie si poate fara sa citeasca din carte sunteti condamnati sa il stiti, daca nu, nu poate sa aiba pretentii.laughing)))))

1 răspuns:
| Neuronul a răspuns:

Şi logica unde-i?
Pentru ce vă dă 99 de strofe de memorat mecanic? straight face
Nu te ajută la NIMIC!