| gabriella12 a întrebat:

Heei! Am o intrebare despre saptamana altfel. Daca nu ma duc toata saptamana si aduc scutire medicala si cerere de motivare a absentelor semnata de parinti, o sa îmi motiveze toate absentele din acea saptamana? Funditaa!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Art. 113. - (1) Prezenţa beneficiarilor primari ai educaţiei la fiecare oră de curs se verifică de către cadrul didactic, care consemnează în catalog, în mod obligatoriu, fiecare absenţă.
(2) Motivarea absenţelor se face de către învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte în ziua prezentării actelor justificative.
(3) În cazul elevilor minori, părinţii, tutorii sau susţinătorii legali au obligaţia de a prezenta personal învăţătorului/institutorului/profesorului pentru învăţământul primar/profesorului diriginte actele justificative pentru absenţele copilului său.
(4) Actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor sunt: adeverinţă eliberată de medicul cabinetului şcolar, de medicul de familie sau medicul de specialitate, adeverinţă sau certificat medical eliberat de unitatea sanitară în cazul în care elevul a fost internat, cererea scrisă a părintelui, tutorului sau susţinătorului legal al elevului, adresată învăţătorului/institutorului/profesorului pentru învăţământul primar/profesorului diriginte al clasei. Numărul absenţelor care pot fi motivate, fără documente medicale, doar pe baza cererilor părinţilor, tutorilor sau susţinătorilor legali, nu poate depăşi 3 zile pe semestru, iar cererile respective trebuie avizate de către directorul unităţii de învăţământ. Toate adeverinţele medicale trebuie să aibă viza cabinetului, care are în evidenţă fişele medicale/carnetele de sănătate ale elevilor.
(5) Actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor vor fi prezentate în termen de maximum 7 zile de la reluarea activităţii elevului şi vor fi păstrate de către învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte, pe tot parcursul anului şcolar.
(6) Nerespectarea termenului prevazut la alin. (5) atrage, de regula, declararea absentelor ca nemotivate." - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune.

| gabriella12 explică (pentru bursuc001):

Multumesc! Dar eu am auzit ca absentele din saptamana altfel se trec in rubrica "Purtare" si ma gandeam ca si motivarea lor s-ar face intr-un mod diferit, adica doar pe motiv de sanatate.

| bursuc001 a răspuns (pentru gabriella12):

Cu plăcere happy

Motivarea oricăror/oricâtor absenţe se face doar în contextul prevederilor R.O.F.U.I.P. ( citate mai sus )!
Nu contează perioada în care ai lipsit sau la ce anume ai lipsit.

Părinţii pot motiva "de mână" absenţele din 3 zile/semestru.

O zi frumoasă.

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu ar fi nici un motiv sa nu le motiveze. oti fi bolnav oricand.

| gabriella12 explică (pentru SkyPilot):

Ar putea fi motivate chiar si cu cererea de motivare a absentelor semnata de parinti?