| NoniNon a întrebat:

Heei!
Aș dori să aflu materiile la care se dă diferența dacă vrei să te transferi de la Științe Sociale la Matematică-informatică, dar și notele minime pe care trebuie să le iei la aceste diferențe!
Vă rog mult să mă ajutați!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferurile se executa numai la inceput de an scolar si numai in anumite conditii:
- daca media de intrare la liceu a fost egala sai mai mare ca a ultimului intrat de la liceul de mate-info
- daca ai sustinut si ai luat examenele de diferenta la matematica si informatica
- daca mai sunt locuri disponibile in acea clasa
- daca directorul liceului accepta transferul

Unica conditie prin care se accepta transfer in timpul anului scolar este cand elevul s-a mutat cu casa, in alt judet - doar asa aproba Ministerului Educatiei si Invatamantului.

| sierra1 a răspuns:

Dai la info, precis

| AC4S4 a răspuns:

Raspunsurile date sunt cam incomplete.
Aici ar fi ceva complet:

Vei da diferente la materiile pe care nu le-ai studiat, sau le-ai studiat mai putin, anume: Matematica, Informatica, Biologie, Chimie, Fizica.

Nota minima la aceste diferente este 5. Se da proba scrisa si proba orala/practica la fiecare.

Ca sa se accepte si cererea de transfer, media ta anuala trebuie sa fie cel putin egala cu cea mai mica medie a clasei in care doresti sa te transferi.
Exceptie ar fi cand te transferi in al doilea semestru din clasa a 9a, unde se ia in considerare media de admitere (nu cere nimeni dovada ca te-ai mutat din judet, cum a mai scris cineva).