| amiii57272 a întrebat:

Heellpp! Am tăiat la bac din greșeala un cuvant cu 2 linii orizontale. Nu am realizat ca deja îl taiasem o data. Credeți ca se poate considera semn?

2 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Nu se considera semn, stai linistit

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
În mod normal, da, se consideră semn, pentru că în regulament scrie clar: O line orizontală. Una, nu mai multe. Dar, sincer să fiu, nu cred că o să îți anuleze lucrarea, mai ales dacă e una bună, pentru că profesorii nu sunt atât de inumani. Într-adevăr, depinde și de corector, dar am auzit de semne mai grave de atât care au fost ignorate de profesorii corectori (gen cuvinte tăiate, apoi scrise deasupra sau lucruri de acest fel). Eu spun să stai liniștită, pentru că profesorii sunt și ei oameni și înțeleg. Atâta vreme cât n-ai făcut steluțe, cerculețe, inimioare sau mai știu eu ce, atunci ești în regulă! Și, oricum, nu-ți mai bate capul cu asta, căci oricum nu mai poți să schimbi nimic.
Îți urez note mari la bacalaureat!