| Paula_Ioana_1999 a întrebat:

Heey TPU. As vrea sa stiu cum e la profilul Stiinte Sociale- intensiv Engleza si la profilul Stiinte ale naturii- intensiv Engleaza. Ce materii, daca se face multa Matematica, care profil credeti ca e mai bun, etc. Funda! happy

Răspuns Câştigător
| GSMH a răspuns:

Engleză -4 ore
Mate-4 ore
Română- 4 ore
Fizică- 3 ore
Chimie-2 ore
Biologie-2 ore
Franceza-2 ore
Geografie- o ora
Desen/Muzica/Sport- o ora (fac desenul o data la 2 săptămâni, nu am in aceeași săptămână si desen si muzică )
Religie- o ora
Istorie- o ora
T.I.C- 2 ore
Informatica- o ora
Logica- o ora

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca e intensiv engleza inseamna ca accentul e pe engleza...
La stiinte sociale din a 11-a nici nu mai faci mate, iar in clasa a 9-a si a 10-a ai cate 2 ore pe saptamana, unde proful, daca e ok, n-o sa va prea bata la cap.
La stiintele naturii e accentul mai mult pe biologie si chimie. Se face si mate, dar la un nivel ceva mai scazut decat la mate info.
Te duci la profilul care emai aproape de cariera pe care vrei s-o faci in viitor.

| ABCD122 a răspuns (pentru Adry05):

La stiințe sociale se face mate toți cei 4 ani de liceu.

| Adry05 a răspuns (pentru ABCD122):

? La mine in oras filologia si stiintele sociale din a 11-a nu mai fac matematica deloc. Dubios rau, credeam ca asa e in toata tara.

| ABCD122 a răspuns (pentru Adry05):

La mine in oraș Științele sociale fac mate toți cei 4 ani (din a 11-a se renunța doar la fizica si chimie), iar filologia face doar 2 ani mate. Sincer, cred ca e mai corect ca un profil umanist sa aibă inclusă si opțiunea de a face mai multă matematica.

| Adry05 a răspuns (pentru ABCD122):

Nu chiar. Basicul de matematica oricum il inveti pana la liceu. Dupa ce ti-ar mai putea baga ca sa nu fie un nivel inalt? Nu mai au ce. Te duci pe profil umanist fiindca nu le ai cu stiintele exacte, si atunci de ce ar continua sa ti le bage pe gat? Daca vrei stiinte exacte, te duci la mate-info, stiintele naturii si aia e.

| ABCD122 a răspuns:

Hei! Eu sunt la stiințe sociale intensiv engleză! Pai se fac 4 ore de engleza, 2 de istorie, 2 de geografie si 2 de mate + câte o ora de fizica, chimie si biologie. Matematica este destul de ușoară, deci nu ai de ce sa te stresezi, dar totuși iti recomand Știinte ale naturii deoarece e profil real. Bafta!

| GSMH a răspuns:

Salut.
Eu sunt la științe ale naturii intensiv engleză, dar nu ti-as recomanda. Dupa mine e mult mai bine la științe sociale pentru ca, de exemplu daca ai vrea sa dai la medicina, la științe sociale ai mai mult timp sa înveți, in ciuda faptului ca nu e un profil orientat pe materiile necesare pentru admiterea la medicina. La științe ale naturii este foarte, foarte greu, nu o sa ai timp de nimic, dar daca tie iti plac matematica, fizica, biologia si chimia sn e profilul perfect. Dar daca tu iti dorești sa te axezi mai mult pe limba engleza eu iti sugerez stiinte sociale.
Daca vrei sa mai afli altceva iti voi fi la dispoziție.

| Paula_Ioana_1999 explică (pentru GSMH):

Pai da. vr sa ma axez in viitor pe limba engleza dar mie imi plac materiile reale, matematica, biologia, chimia etc si de asta am intrebat cum e. Gen eu vr sa ma axez pe engleza dar as vrea sa invat si ce imi place (adica matematica, bio, fizica chimie). Si nu nu vreau sa ma duc la medicina. happy

| Paula_Ioana_1999 explică (pentru GSMH):

Pai da. vr sa ma axez in viitor pe limba engleza dar mie imi plac materiile reale, matematica, biologia, chimia etc si de asta am intrebat cum e. Gen eu vr sa ma axez pe engleza dar as vrea sa invat si ce imi place (adica matematica, bio, fizica chimie). Si nu nu vreau sa ma duc la medicina. happy

| GSMH a răspuns (pentru Paula_Ioana_1999):

Aaa. Pai asa du-te la științe ale naturii intensiv engleză, e profilul perfect pentru tine daca iti plac mate, chimie si biologie. Daca vrei iti zic si cate ore am eu la fiecare materie, in caz ca vrei sa te orientezi.
Kisses

| Paula_Ioana_1999 explică (pentru GSMH):

Da chiar as vrea sa stiu cate ore fac la fiecare materie mai ales engleza. mersi happy

| GSMH a răspuns (pentru Paula_Ioana_1999):

Engleză -4 ore
Mate-4 ore
Română- 4 ore
Fizică- 3 ore
Chimie-2 ore
Biologie-2 ore
Franceza-2 ore
Geografie- o ora
Desen/Muzica/Sport- o ora (fac desenul o data la 2 săptămâni, nu am in aceeași săptămână si desen si muzică )
Religie- o ora
Istorie- o ora
T.I.C- 2 ore
Informatica- o ora
Logica- o ora

| ElenaFlorinaX a răspuns:

Bună, eu sunt la ştiinţe -sociale. Ce pot spune, profilul este ok, adica se bazează pe română, geografie, istorie + logica, psihologie, filologie etc. Înainte să intru eu la liceu, se făcea mate doar pana în clasa a 10a, însă acum se face până în clasa a 12 a. Partea bună e ca ai doar 2 ore pe săptămână şi alea le faci doar aşa..sa nu zici că nu faci. Dar e super ok la sociale. Baftă la examene, ca presupun că de asta te interesezi