| Raluca591 a întrebat:

Hei, am bacul anul asta si istoria imi da mari batai de cap. Din cate am inteles, la subiectul 1 si 2 la exercitiile care incep cu,,precizati" sau,, mentionati" trebuie sa punem informatia cu ghilimele din text(citat) iar la cealalta sa formulez eu o parere/propozitie. Ma poate lamuri cineva?

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Precizezi sau mentionezi... de fapt tu chiar iei istoria in serios? Materie scrisa execrabil, predata cu picioarele, subiecte pe masura. Am copiat mai tot la istorie, am luat 9.15 parca. Stiam de 1 si ceva...

| Goddessss a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cum Dumnezeu ai copiat?
doar dacă ai dat prin toamna lui 2000, intr-un sat izolat ca altfel nu imi explic...

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu am fugit de profil umanist din cauza acestui jeg de materie si nu e voie sa facem noi interpretari inteligente sau rezumat la bac... real a scris pe mine si facultate tehnica chiar daca acum e greut cu lacunele de la mate dar hei la restul materiilor (inclusiv fizica) stau binisor!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Goddessss):

1999, oras de provincie. Cu nesimtire, chiar (m-am mutat in banca cu ala din fata mea ca ma saturasem sa imi lungesc gitul sa trag cu ochiul si profa care asista, vecina cu mine, mi-a zis sa fiu baiat serios si sa ma duc in banca mea, sa astept oleaca, si sa ii cer omului fituica, nu sa stau ca nesimtitul cu el in banca). Ideea e ca istoria e o stiinta care ar trebui sa lase la nivelul celui ce interpreteaza majoritatea chestiilor, nu sa te puna sa inveti ca boul ce timpenii au debitat altii. De fapt vai, ce nasol a fost Hitler, Holocaust, ww2, vai, milioane de morti. Despre zecile de milioane de morti ai lui Mao, ceva? Despre zecile de milioane de morti ai lui Stalin, ceva? Despre cit de mult ne-a nenorocit comunismul, mai mult de 3 pagini? In schimb ti se tot baga pe git cnezate, voievodate, tot felul de Corvini si alti ilustri anonimi care cel mai probabil in marea lor parte nici macar nu vorbeau romana (sau ceva cit de cit legat de ceea ce vorbim azi). Batalia de la Tirgu-Frumos din 1944? Studiata la toate marile academii militare din lume ca studiu de caz pentru folosirea unei aparari elastice si maximizarea la maxim a folosirii terenului. La noi? Cred ca e mentionata intr-un paragraf, pe undeva. Intoarcerea armelor din 1944? Ne-am tradat aliatii, aia am facut. Cum e descrisa la istorie? Intoarcerea armelor impotriva opresorilor fascisti, bla bla, numai timpenii. De parca nu ne-am aliat cu ei de buna-voie. Ti se povesteste despre Termopilae si alte vrajeli care au mai mult de-a face cu Legendele Olimpului decat cu istoria, insa cred ca nici macar nu e mentionata Wizna - https://ro.wikipedia.org/wiki/B%C4%83t%C4%83lia_de_la_Wizna

Si as mai putea povesti mult si bine. Imi place istoria, stiu destul de multe chestii, insa daca ar fi sa o dau acum la bac, as copia fara nici o urma de rusine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde si de prof. In liceu am avut un prof destul de misto. Omul isi dadea interesul, facea predatul si invatatul destul de placute, dar nu putea schimba el materia... asa ca tot cu niste materiale sinistre si o programa gindita de niste idioti trebuia sa lucreze.

| Goddessss a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cum naiba sa copiezi, daca acum suntem spionati cu câte 4 camere?
2 pe fata 2 pe spate?
Gen la noi, la evaluare abia ne am putut uita la geam.
Nu putem copia, deoarece ne scoate din examen.
lol

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Goddessss):

Camerele alea pot suferi probleme tehnice... sau depinde CINE se uita la continutul de pe camere. ORice inregistrare digitala se poate face pierduta...

| Osneros a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Thing is, nu se mai copiază ca prin '99. Pe mine m-au amenințat că mă dau afară din examen că m-am pus în banca greșită, într-o sală aproape goală (la oral la română) laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Osneros):

La oral? Hai mai da-i dracului. Se caca pe ei de corectitudine la examene. Cind incep profesorii sa nu ii bage in seama la clasa pe aia care nu vin la meditatii private inca de prin clasa a cincea atunci nu vad nimic. Eu si cand am dat bacul si acum am o mare lipsa de stima pentru cam tot ce inseamna invatamintul de la noi. Rar gasesti om intreg la cap si competent de la un capat la altul. De exemplu invatatoarea fiica-mii, pentru care unii si-au adus copiii de la draq din praznic din capatul celalalt al orasului de stateau zilnic in trafic cel putin o ora jumate' pentru asta... scoala de stat, ca sa fac o paranteza - in pauza mare le maninca copiilor vreo 5 minute cu o rugaciune. Inclusiv aia vreo 3 care NU fac mizeria aia de ora de religie trebuie sa astepte sa termine cu inchinaciunea... Respectam pe cine merita, si nu ne aia pe noi fara rost. Nu pot sa uit laboratorul de info cu prezentarea proiectului. Care mai de care aranjati, la costum, la puii mei. Plus mandea in blugi taiati si tricou cu Metallica. Ciufulit si cam pletos, ca de obicei. Te las sa ghicesti cine a fost singurul care a obtinut 10 cu felicitari de la seful comisiei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La noi la real la istorie cauta sa ne distreze cu recapitulari ale prostiilor gen "Iobagi fugind" si nu recita din carte ne facea sa ne imaginam ce se intampla acolo, "Deci ce credeti ca a facut Hitler ultima oara?" sa dea naiba de ziseram vreunu ca si-a dat. Dispose(); la viata laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu i-a zis-o nimeni pe aia cu "a mincat o nuca de cocos ca era in Brazilia cand a dat coltul" si ca de fapt asta cu sinuciderea din buncar e asa, la sto?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nope, dar am auzit-o ca avea erectii la evrei si si-a taiat-o de ura rolling on the floor