| HiMyNameIsK a întrebat:

Hei! happy Am doua intrebari pentru voi, sper ca am ales bine categoria :

1. In viitor as vrea sa fiu programator de jocuri si as vrea sa dau la facultatea de Automatica din cadrul Politehnicii insa nu stiu daca e alegerea potrivita. Multi mi-au spus ca nu prea conteaza ce facultate ai facut in momentul cand mergi la un interviu de angajare, dar trebuie sa aiba o anumita relevanta... Ar trebui sa imi schimb optiunea?
2. Care este diferenta dintre un inginer IT si programator?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Programarea jocurilor nu se face efectiv la nicio facultate. Programarea jocurilor inseamna sa stii programare si multa matematica iar asta se face la orice facultate de profil.

Diferenta intre AC si facultatea de Informatica e ca la AC se face si partea de hardware iar la Informatica faci strict partea de software...

In concluzie pe tine te ar ajuta Informatica mai mult decat AC si bineinteles mult mult studiu individual.

Cam asta e si diferenta intre un inginer IT si un programator. Inginerul IT a terminat cursurile unei facultati de la politehnica

| Zaygon a răspuns:

Daca vrei strict programare soft te duci la universitate la informatica.
Daca vrei programare pe hardware te duci la Automatica la politehnica.
Daca vrei sa faci din amandoua te duci la Calculatoare la politehnica.

Eu sunt la Calculatoare in anul 2 si nu regret decizia luata.

| Cocalarilor_Moartea_1995 a răspuns:

Bai om frumos ia asculta! Nu iti trebuie facultate sa programezi jocuri asculta!: vrei sa faci jocuri?, ei bine bravo! Asa ca fa asa: net navigator(de preferat google) download criengyne 3 insatleazal pe pc si incepe munca! Pune poze cu personaje de preferat tu ma! Si cladiri poti pune cladiri pe care iti plac blocul tau casa ta ect. Si gata! Funda? happy

| HiMyNameIsK explică (pentru Cocalarilor_Moartea_1995):

Eu folosesc unity momentan, inca sunt incepator. laughing Oricum, am auzit ca inveti asta programand din pasiune dar am zis ca e bine sa ma asigur inainte de toate, sa nu ma trezesc cu vreo surpriza.

| suntserios a răspuns (pentru Cocalarilor_Moartea_1995):

Loool, poate omul vrea sa invete programare serioasa, ca jocurile seriose nu se fac asa cum crezi tu