| danielavl15 a întrebat:

Hei! Am nevoie urgent de ajutorrrrr :'(
joi dau testul pentru intensiv engleza si am aflat cam ce ne da, plus ca maine avem un fel de simulare a testului scris. Ne da ceva gen sa punem verbele din paranteza la timpul potrivit, sa alegem varianta corecta de raspuns referitoare tot la verbe. E putin mai dificil fata de cum m-am asteptat. Imi puteti da un site cu exercitii de acest gen si tot un site cu explicarea timpurilor din engleza? ( mentionez ca trec clasa a 9-a )
sau puteti sa imi dati macar cate un exemplu pentru timpurile acestea ( Present Simple; Present Continious; Present Perfect Simple; Past Perfect Continious; Past Simple; Past Continious; Future Simple ) caci m-as putea ghida mai bine dupa exemple. Marea problema e la exercitiile acelea cu "Puneti verbele din paranteza la timpul potrivit ". De unde sa stiu la ce timp sa il pun? E in functie de vreun adverb / conjunctie / prepozitie?
Dau FUNDA.

1 răspuns:
| spartanul123 a răspuns:

Incearca sa inveti definitiile la toate timpurile macar cit de cit incepind cu present simple pina la future perfect progressive, iti va prinde bine in orice caz