| Tacu_Ella_1992 a întrebat:

Hei! Am o intrebare. Eu anul acesta trebuie sa dau examenul national pentru intrarea la liceu. Si nu prea ma descurc la mate, asa ca as vrea sa ma duc la filologie. As putea ca dupa aceea sa urmez Faculatea de Medicina? Adica exista vreo sansa?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Totuşi, pentru a avea şanse de reuşită la Medicină, va TREBUI să înveţi foarte bine materia la Chimie & Biologie!
Deci, ar fi preferabil să te înscrii la un liceu cu specializarea de "Ştiinţe ale Naturii"!

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La medicina nu trebuie matematica, asa ca poti merge linistita la filologie. Cel mai indicat ar fi sa urmezi un profil de stiinte ale naturii (chimie-biologie), te ajuta cel mai mult la admitere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai putea, nu te opreste nimeni, dar cel mai intelep ar fi sa alegi un profil de stiinte, pentru ca vei avea nevoie de chimie