| JessieH a întrebat:

Hei! Am o nedumerire serioasa in contextul ADMITERII LA MEDICINA. Din cate am auzit admiterea din chimie se da doar din cea organica, dar apoi am auzit si varianta ca din toata chimie. Cum este cu siguranta? Si cati ani de ore credeti ca ar fi necesari(doar pentru admitere medicina generala) pentru a cunoaste chimia de la inceput? Multumesc mult de tot + fundahappy

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Depinde de facultatea de medicina din care oras anume vrei sa dai. De ex, la unele facultati de medicina se da examen si din chimie si din biologie, pe cand la medicina din Iasi se da test grila la alegere intre chimie si biologie, iar pentru. cei care aleg chimia se cer doar 6 teme solocitate:
Hidrocarburi,
Derivati halogenati,
Compusi organici cu functiuni simple:
- compusi hidroxilici (alcooli si fenoli),
- compusi organici cu azot (amine),
Compusi organici cu functiuni simple:
- compusi carbonilici (aldehide si cetone),
- acizi carboxilici,
- derivati functionali de acizi,
Compusi organici cu functiuni mixte:
- aminoacizi, proteine,
- monozaharide, dizaharide si polizaharide,
Izomeria compusilor organici.
Pt. facultatile din celelalte orase, poti cauta pe site-ul lor la metodologia de admitere. Cat priveste cati ani ar trebui pentru a invata chimia de la inceput, acest lucru depinde de la o persoana la alta, in functie de capacitatea fiecaruia de invatare si de pricepere a ceea ce invata. Nu exista o regula generala in acest sens. Dar parerea mea este ca tot biologia se invata mai usor si mai repede. Pentru chimie trebuie sa ai inclinatie si, de ce nu, "talent", ca si la matematica.

1 răspuns:
| Higurashi a răspuns:

Hello. Admiterea la medicină se dă doar din chimia organică, cine a zis că se dă și din chimie anorganică nu știe despre ce vorbește. Asta înseamnă materie de 2 ani de liceu. Dacă ești hotărât/ă să înveți nu poate fi așa greu, o să fie multă bătaie de cap și ore pierdute.