| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am un proiect la psihologie despre dizabilitatile mentale si trebuie sa vorbesc despre clasificarea acestora si manifestari. Nu gasesc nicaieri o clasificare, am cautat pe internet si am gasit in DSM5 o lista lunga cu toate acele boli mintale, dar nu stiu daca aceea este clasificare sau sunt doar precizate bolile. Va rog sa ma ajutati, dau funda cu siguranta! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Buna, cred ca acest site are clasificate afectiunile psihice in functie de factorii declansatori: Neuronic, Bipolar, Anxietate, Stres etc. Sa-mi spui daca e ok: https://www.verywellmind.com/a-list-of-psychological-disorders-2794776

Si aici: https://www.namigreenvillesc.org/list-of-mental-illnesses/

4 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Mulțumesc frumos pentru fundă!

| Dana2103 a răspuns:

Da,acolo sunt ce cauti tu

| eckblume a răspuns:

La psihologie proiectele se fac intotdeauna cu ajutorul literaturii de specialitate. Nu lua informatii de pe toate site-urile. Cauti in bazele de date (ex: PubMed, ScienceDirect, google academic).
In DSM-5 gasesti clasificarile si manifestarile. E foarte bine sa citesti de acolo. Gasesti si in DSM IV descrierile tulburarilor. Oricum, nu difera prea mult cele doua manuale.