| AcoloUndeViselePleaca a întrebat:

Hei, apa de gura expira?
Nu vad vreo data a fabricarii sau a expirarii pe sticluta.
(Oral-B 3D White Luxe )

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ca orice produs comercial, da, expiră.
Vezi pe cap, ambalaj su pe fundul sticlei.
Pa, pa.

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru Legiuitoarea):

Pe cap/ambalaj nu e nicio data, iar pe fund scrie 1/01

| mgtow a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Atunci gelul de dus nu are data de expirare pentru ca se consuma zilnic, dar cei care fac baie la 5 zile ce fac?

| AlexanderAdrian a răspuns:

Data de expirare n-are o stricta legatura cu stricarea/alterarea produsului. Daca ai tinut apa de gura sigilata atunci o poti folosi fara probleme si la cateva luni dupa trecerea datei de expirare.

S-o luam altfel, toate produsele au o data de expirare, iar cele care se strica mai greu de obicei au inscrisa expresia "best before" adica cel mai bun folosit inainte de...Un sapun de exemplu poate fi folosit bine mersi si dupa doi ani dupa ce l-ai tinut in dulap. Mai ales daca e un sapun obisnuit, cam singurul lucru care se poate intampla e sa-si evapore din parfum. Pe de alta parte un sapun cu glicerina are mari sanse sa rancezeasca functie de cat de natural e. Si asa mai departe.

Apa de gura nu se strica prea usor fiind practic un dezinfectant insa daca ai apucat sa desfaci capacul, in timp isi pierde din substante prin evaporare, de ex mentolul si alte uleiuri volatile. Astfel isi pierde din eficienta.

| ℓσяєภยş a răspuns:

Da, expira.

| Teiko a răspuns:

Da expira, am verificat eu. Data expirarii este acolo, unde sunt dungile alea negre pe alb, am uitat cum ii zicelaughing Insa scrie totul legat, trebuie sa fii atenta/atenta

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru Teiko):

Acolo sub dungi scrie " 5410076302611", mai jos scrie 99844250, iar mai jos scrie 127702881.
Care naiba-i data?laughing

| Teiko a răspuns (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Nu stiu, scuze. La mine asa scrie.