| Nopenoidea a întrebat:

Hei, as vrea si eu un model de orar la clasele a 9-a, a 10-a, a 11-a si a 12-a la profil de filologie si/sau stiinte umane. Iar bacalaureatul din ce se da? Vi se pare mai bine la stiinte sociale decat la filologie? Niste recomandari de licee cu mediile de admitere de 7-8, cine sta prin Iasi? Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| Phyney a răspuns:

Filologie:
O sa faci o tona de istorie, romana si engleza/franceza (depinde la ce dai). Restul o sa fie mai usor, totusi se va pune accentul pe materii precum sociologie, economie, logica si filozofie (logica faci in a noua, sociologie in a zecea, economie in a unsprezecea, filozofie in a douasprezecea). Bacul o sa il dai din istorie, romana, si o proba la alegere (geografie, logica, filozofie, economie, sociologie), si o sa dai probe la engleza si TIC

| Nopenoidea explică (pentru Phyney):

Esti pe profil? Daca da as mai avea o intrebare; Am auzit ca la filologie se da teza la latina. Asa e? Si daca da, va da greu?

| Phyney a răspuns (pentru Nopenoidea):

Da, sunt pe profil. Si da, se da teza la latina. Totusi, pana acum am facut romana doar cu 2 profesoare, si amandoua erau constiente ca latina e o limba moarta si nu ne prea foloseste, deci uneori ne dadea o tona de puncte din oficiu, ceva simplu tare (traducere facuta deja in clasa) sau inchidea un ochi cand plagiam subtil (daca o faceai evident, spre exemplu scoteai caietul si cartea pe banca, te amenda). Sper ca ti-a fost de folos.