| David356689 a întrebat:

Sunt într-o situație ciudată. La unele materii am note mici, pe care ulterior le-am reparat cu note mari. Mamei mele i-am spus ca am luat 2 note medii astfel încât sa imi iasa aceeași medie. Astăzi o va suna pe dirigintă si nu știu sigur ce va vorbi cu aceasta. Mama imi știe doar mediile. Ce sa fac acum?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa mai faci nimic, doar sa-i spui adeavrul, fiindca va avea curand carnetul tau de note in mana, cu toate notele si mediile incheiate.
Minciuna are picioare scurte si iese intotdeauna la iveala.

Daca ai o mama serioasa, atunci asteapta-te la o pedeapsa serioasa, vara asta.

| David356689 explică (pentru Violleta2022):

Se trec doar mediile in carnet, pe alea le știe, nu știe din ce note le-am făcut. Ex: ea știe de un 8 si un 4 la fizică, iar eu am 3 de 4 si un 10.

| Nirvanaaa a răspuns:

Având in vedere ca o suna nu va sta sa ii zica toate notele, decât mediile, asta dacă mama ta nu întreabă la o materie anume.
Dacă simți ca va intreba mai ai timp sa ii spui adevarul.

| David356689 explică (pentru Nirvanaaa):

Mersi, nu cred ca va întreba

| Editocroci a răspuns:

Nu-ți face griji. Griji îşi poate face doar un corijent.

| Ree07189 a răspuns:

Mai bine spune-i adevăru va găsi ea o soluție

| David356689 explică (pentru Ree07189):

Pai ce soluție sa găsească ca de medii stie, de unele note nu știe