| Loredana_5574 a întrebat:

Hei buna am nevoie mare de ajutor pentru tema la romana. tinand cont ca eu nu sunt buna la compus trebuie sa fac un text de maxim10 randuri in care sa folosesc locutiuni substantivele va rog sa ma ajutati. Cel mai bun text primeste FUNDA. love struck

Răspuns Câştigător
| MariM3 a răspuns:

Nu e prea orect ce fac, dar fie:
Conflictul astrilor

Dupa cum stiti Soarele si Luna erau sora si frate si aveau aceeasi stralucire. Intre cei doi se afla o intelegere deplina.
Fiecare se comporta unul cu altul cu bagare de seama, pentru a nu aparea nici un conflict. Fiecare avea propriul anotimp cand era suveran : Luna era suverana iarna, iar Soarele era vara. Schimbare de la zi la noapte si invers se facea printr-un dans simbolic al celor doi frati.Totusi, Soarele intr-o zi superba de primavara, doreste sa stea mai mult. Profitand de neluarea-aminte a Lunii, astrul solar zabovea pe bolta cereasca imartind cu dare de mana razele sale uimitor de sclipitoare. Acest lucru ii da bataie de cap Lunii, care dorea sa vina noaptea pentru a lumina cu razele ei de argint. Datorita acestui fapt Luna cere ajutorul altei stele Antares, stea din constelatia Scorpionului, careia ii cere punctul de vedere. Aceasta stea care era printre cele mai stralucitoare stele din Univers, si considera ca Soarele nu are dreptate, si deoarece era de 10.000 de ori mai puternica decat el si decat sora lui, hotaraste sa faca dreptate, inlaturand fratele cel trufas. Soarele isi cere scuze surorii lui cu parere de rau. Cum lacrimile de lava ale acestuia si promisiunea ca aceasta intamplare ii va forma o tinere de minte care il va opri sa mai fie asa, Luna il ierta. Ultima hotarare a stelei Antares fu ca de acum incolo acest dans al astrilor sa se numeasca asfintit si rasarit, iar fiecare astru sa aiba o portita separata de unde pleaca pentru a nu se mai crea conflicte (Soarele la vest, iar Luna la est). Aceasta ordine este respectata si in zilele de azi...
Am folosit vreo 7 locutiuni substantivale. Sper ca data viitoare sa fii mai inspirata. Bafta happy.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Aici nu se fac teme pentru la scoala.Conform regulamentului TPU.

| Loredana_5574 explică (pentru darrio2007):

Da stiu ok dar chiar am nevoie de ajutor

| darrio2007 a răspuns (pentru Loredana_5574):

Poate vei gasi pe cineva pe aici care sa te ajute.Succes.