| deyutza_6928 a întrebat:

Hei buna. Sunt in clasa a 8 a si nu ma pot hotara la ce profil sa dau. As vrea la economic dar nu stiu ce profiluri sunt.Nu as vrea limbi straine. Imi spuneti ce profiluri sunt va rog frumos.

6 răspunsuri:
| Petronela a răspuns:

Stiinte ale naturii.

| nana a răspuns:

Salut deyutza. Profilurile sunt la alegere:Turism si Alimentatie, Economic si Comert.In functie de orasul in care locuiesti profilurile Colegiul Economic difera. Poti sa te informezi cel mai bine la adresa http://www.admitereliceu.ro/institutii?id=10003. Succes. Aici ai informatii la alegere si variate. Pup.
nana

| Simona a răspuns:

Buna!
Deci in primul rand daca iti plac limbile straine, poti alege filologie pentru ca se pune mult accent pe acestea.
La economic mai multe materii sunt de specialitate...adica o sa scapi de fizica, chimie, biologie.
Mate-info pune baza pe matematica, fizica, chimie...
Stiinte ale naturii (aici sunt si eu) pune baza pe chimie, biologie, fizica, mate.nu e asa de greu precum pare
La stiinte sociale istoria, geografia, latina.frnceza si engleza sunt necesare
Mult succes, si sa alegi ce e mai bine pentru tine

| iulianr a răspuns:

Mate-info

| xSoaked a răspuns:

Profil real, sectia mate-info daca vrei matematica mai multa si un pic mai putina biologie, chimie si fizica. Sau sectia stiintele naturii daca vrei mai multa biologie, chimie, fizica si un pic mai putina matematica. Dar iti recomand totusi mate-info pentru economic. Eu abia am intrat la profilul asta si diriginta ne-a spus ca este cel mai bun pentru multe domenii, printre care cel economic. big grin

| gabygaby a răspuns:

Daca vrei sa iti spun ceva despre profilul economic baga id-ul gabita_iordache007 si nu se face multa engleza.