| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Ce parere aveti de editurile din Romania? Am ajuns la concluzia ca se publica orice. Sunt o iubitoare de carti, dar va spun sincer ca nu pot/vreau sa citesc mai nimic scris dupa anul 2000. Stiu ca sunt exceptii, nu mi le postati aici, va rog, caci nu despre asta e vorba. Dar intru in librarie, rafturi pline-pline si o gramada de autori de care nu am auzit niciodata. Bine, pana la urma cumpar o carte si ajung acasa, o deschid si dau numai de dialoguri scurte si penibile. Credeti ca e vina editurilor? Stiu ca unii se publica singuri, dar eu ma refer la cartile publicate de edituri acum.

4 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Rorul se rotește în jurul banilor.Asta e toată polemica.
Acum nu contează cine și ce publică.Are bani? Atunci, e destul.
Asta e și povestea materialelor auxiliare.
Cărțile lui Adruan Năstase sau Ion Iliescu, da, cărțile scrise la închisoare.
Și geniile zac în nepăsare.

| Lioana a răspuns:

Editurile nu mai pun accent pe calitatea scrierilor. Din orice le pica se gandesc sa scoata bani.

| missfatadelatara a răspuns:

Dai bani frumoși, te publici.

Scrii clișee care se vând, te publici.

Folosești limbaj banal, te publici.

Nu respecți cele de mai sus, nu te baga în seama vreo editură.

| TeoOnaca a răspuns:

Și eu sunt dezamăgită. Cred ca și editurile au partea lor de vina, pentru ca au standarde joase, dar probabil, pe de alta parte, nu mai prea au de unde alege și se mulțumesc cu ce gasesc