| AnonymousB a întrebat:

Hei! Cum e mai bine sa fac liceul in Romania sau in Italia? am avantaje daca fac liceul in Italia?( nu stiu limba si o sa pierd un an ca sa pot invata limba)

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Preferabil este sa faci liceul acolo unde doresti sa faci facultatea.

| Jasmin23 a răspuns:

Nu ati face griji din cauza limbi nu cred ca va dura mult pana o inveti.eu zic sa te gandesti la cum te simti tu mai bine gandeste-te la cum ati afeteaza viata daca te muti e mai importatnt sa te simti multumita in general la viata ta.nu sacrifica nimic pentru liceu.in viata imprejurarile se schimba mereu si nu sti cum va fi vitorul dar nu te gandi ca Italia ati poate oferi un viitor mai bun.

| AnonymousB explică (pentru Jasmin23):

Eu ma duc in Italia la mama si fratele meu (parintii sunt divortati si ambii plecati in diferite parti ale Italiei ) am un singur prieten cu care vorbesc la scoala si iubitul meu( dar nu prea ne mai intelegem), la viata sociala nu am sa pierd multi prieteni ca nu am. Mie imi e frica ca vor fi colegi noi si poate fitosi. si ca pierd un an nu are nimic nu?

| Jasmin23 a răspuns (pentru AnonymousB):

Daca nu te afecteaza sa faci un an in plus foarte bine.Nu te stresa din cauza scoli si a colegilor este adevarat ca este greu sa te muti intro tara straina sa schimbi scoala si tot dar merita sa stai linga familie ca doar ei te pot ajuta sa cresti sa fi fericita si multumita cu viata care o ai si nu cred ca o sa regreti daca alegi sa te muti cu mama si fratele.si eu m-am mutat la o scoala noua intro alta tara si a fost greu la inceput doar pentru ca trebuie timp sa inveti limba si sa ati faci prieteni oricum nu esti singura si in Italia sunt multi romani si limba este usoara eu cred ca o sa te integrezi repede.

| mandra124 a răspuns:

Pai..In primul rand te sfatuiesc sa faci liceul in Romania, deoarece si eu am fost plecata in Italia si am facut 3 ani de scoala acolo, si din ce am vazut acolo nu se face carte deloc..de exemplu in Italia eram in clasa a 3 si nici nu ne invatase-ra tabla inmultirii si cand am venit aici in Romania cei din clasa mea o stiau perfect..aici poti invata mai multa carte si poti face orice facultate..si Italiana nu se invata greu..eu am invatat-o intr-o luna.te duci unde vreii tu. si unde crezi ca e mai bine