| ionalglanetasuluiii a întrebat:

Hei! De ce considera majoritatea oamenilor ca admiterea la medicina din Cluj este foarte grea(chiar cea mai grea)? Cu cât timp înainte de admitere e indicat sa ma pregătesc?

Răspuns Câştigător
| Robeeert1 a răspuns:

Depinde cum privești lucrurile, DA nu este cel mai ușor test, dar dacă ești pregătit/ă cu siguranță ai o șansă să iei un punctaj mare. Un punctaj peste 80 este esențial, iar dacă vrei să fii sigur că intri la buget ar trebui să tinzi deja spre 90 de puncte (diferă de la an la an). Dacă ești familiarizat cu chimia/ fizica și biologia îți recomand să începi pregătirea cu 2 ani înainte de admitere. Dacă în schimb vii de la un profil uman ar trebui cu 3 ani înainte (asta dacă chiar nu te pricepi la bio/fizică/chimie). Știu și persoane care au învățat doar in clasa a 12-a și au intrat la buget dar AU ÎNVĂȚĂT, adică în pauzele dintre ore învățau, în timpul liber învățau, in vacanțe învățau... ai prins ideea. Este un test care nu e pentru oricine; Imposibil?, nicidecum! Nu trebuie să ai capacități intelectuale peste medie ca să reușești, îți trebuie doar un strop de voință și muncă grea.

2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Admiterea la medicina e in general grea. Admiterea la Cluj e posibil sa fie un pic mai grea pentru ca e concurenta foarte mare si trebuie sa iei nota mare ca sa intri.
Cu un an inainte e suficient, dar sa citesti in fiecare zi macar putin.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Un var de al meu a stat un an acasa si a invatat pentru admitere la medicina. Asta daca vrei sa intri la buget.