| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Deci eu trec in clasa a saptea, si nu stiu la ce sa ma astept. Cum este chimia in clasa a saptea? Am auzit ca trebuie sa invat pe de rost tabelul elementelor, iar eu am un profesor foarte aspru, credeti ca ne va pune sa il invatam pe tot? Cunosc pe cineva care a avut acelasi profesor ca mine, si cand a gresit o singura formula, i a pus 3. :O Iar de experimente nici sa mai vorbesc, noi nu avem lab in scoala. sad
Alta problema e fizica, mai exact testul initial. La fizica, in sc mea, se trec notele in catalog, iar eu nu plea m am imprietenit cu fizica in cls 6. Din ce v a dat voua?
Sper sa ma ajutatu! Dau funda.winking

Răspuns Câştigător
| iovescugheorghe a răspuns:

Depinde foarte mult de profesorul care il ai la chimie.Adica in cea mai mare categorie cei mai multi profesori te pun sa inveti doar grupele principale ale sistemului si alte metale care le ve-ti folosi cel mai des la ora, de ex.fierul,cromul,aluminiul,mercurul si alte 2, 3 pe aici pe acolo
In principiu nu trebuie sa iti fie frica de chimie deoarece totul se invata pe parcurs si cu timpul vei prinde ffoarte usor materia
In cazul fizicii trebuie doar sa stii formulele foarte, foarte bine si sa fii atenta la modul de rezolvare al problemelor in timpul cursurilor si la fel ca si chimia se invata pe parcura.
Un alt aspect pe care cred ca ar trebui sa il stii este acela ca din clasa a 9-a fizica si chimia le vei incepe de la 0, adica vei face cam acelasi lucru cu ce ai facut in cursul gimnazial doar ca vei aprofunda.
Sper ca ti-am fost de ajutor si scuze daca sunt greseli pe aici pe acolo deoarece iti scriu de pe telefon.
Funda?laughing)

5 răspunsuri:
| nlko a răspuns:

Nu cred ca te va pune niciun profesor sa inveti tabelul pe de rost.( pe noi ne-a pus sa invatam doar simbolurile)
La fizica, trebuie sa stii materia din clasa a 6 a...

| DrMundo a răspuns:

Nu mai stiu din ce mi-a dat mie avand in vedere ca am terminat deja liceul si sunt la facultate, dar in mare parte incearca sa iti faci temele te va ajuta foarte mult si la tabel la chimie, nimeni nu e atat de absurd sa te puna sa-l stii pe tot in ordine si toate chestiile de acolo, trebuie sa le stii doar pe cele elementale... iar cu fizica nu ai ce face, ori o intelegi ori nu.

| ﱞﱞﱞ a răspuns:

Nu stiu, eu aveam o profa batuta in cap, gen daca nu stiai la test luai 1, daca copiai luai 4 si punea intrebari ciudate, gen: cati bani face matusa ta, unde sta. Si copiai cu o foaie pe sub test si dadeam teste multe. Daca patesti iti urez noroc

| Ketch a răspuns:

Totul se invata step by step. Nici mie nu mi a prea placut chimia, dar totusi am avut medii de 8 si 9 cu o profesoara aspra rau. Tabelul nu l am prea stiut, dar simbolurile elementelor trebuie invatate, nu e greu sa le inveti. Poti sa le inveti intr o saptamana, in fiecare zi cate 10-20 nu stiu... poti sa tii cumperi un astfel de tabel de la un hipermarket/magazin normal
Cu formulele si chestiile de genu, la fel. Totul se invata step by step. Nu te gandi ca atunci cand intri pe a 7-a, te pune profu sa i zici toate elementele si sa faci reactii chimice. Vi le preda si dupa.
Daca inveti dinainte simbolurile elementelor chimice vei fi cu un pas in fata clasei, plus ca inevitabil va fi o lucrare din acestea. Sfatul meu: invata cat mai multe simboluri chimice si iti va fi foarte usor!
Bafta! happy happy

| allyn333 a răspuns:

Si eu trec intra saptea smug si stiu sigur ca te pune sa inveti tabelul elementelor( eu il stiu, dar iti trebuie la formule chimice) si la fizica vei face mai mult cu greutati, forte, partii de nivelul 1, 2, 3. Bafta laughing)