| Helăăăăăuu a întrebat:

Trec in clasa a saptea si imi este putin... frica, daca pot zice asa. Urmeaza sa fac chimie. x_x... si habar nu am ce puii mei voi face. cu fizica am scos-o cu medie mare..chiar foarte mare, dar la chimie nu stiu ce voi face. Voua cum vi se pare, s-au cum vi s-a parut chimia? E usoara? Cum poti sa faci sa intleegi mai bine? :O3

9 răspunsuri:
| Kerli a răspuns:

In mare este vorba despre sistemul periodic al elementelor, formule chimice si ecuatii chimice.
1. sistemul periodic al elementelor, adica asta http://www.posteremag.ro/......ntelor.gif
aici invatati ca este impartit in grupe si perioade, invatati despre valente, molecule, straturi electronice, atomi, numere de masa si alte prostii
2. formule chimice
de exemplu H2O este formula chimica pentru apa. cum se formeaza acestea, etc. important de stiut este ca sunt impartite in patru clase : oxizi, acizi, baze, saturi.
3. ecuatii chimice adica transformari pe care le sufera substantele chimice. si aici sunt patru tipuri : de combinare, de descompunere, de substitutie si de schimb.
un exemplu de reactie de combinare :
H (hidrogen) + O (oxigen) = H2O (apa)
sau
Al (aluminiu) + S (sulf) = Al2S3 (sulfura de aluminiu)
nu este chiar asa greu, trebuie sa fi foarte atenta atunci cand ti se preda lectia noua.

| AmanoYuno a răspuns:

La inceput vei face ceva despre procente si gen cat la suta e aur din aliajul respectiv

dupa vei incepe sa inveti numele si prescurtarea elementelor si dupa va incepe cea mai grea perioada cu atomi si molecule

dupa o sa faceti probabil experimente si vei invATA despre reactiile chimice pentru ca in final sa faceti ecuatii care sunt cele mai usoare

nu e greu decat la inceput cu atomii aia dar dupa e chiar usor cel putin asa mi se pare mie fiindca iubesc chimia si am fost hotarata sa nu o las sami strice vacantahappy

te pup

papa``

| Robery a răspuns:

Obiectivul principal al serviciilor noastre de contabilitate il constituie furnizarea de informatii corecte privind pozitia financiara si performantele companiei Dvs, optimizarea calculului taxelor si impozitelor conform legilor in vigoare.
Depunerea declaratiilor financiare se face on-line pe baza de semnatura electronica.
contabilitate, financiara, consultanta, audit, depunere bilant, taxe, impozite, fiscalitate, balanta, resurse umane, protectia muncii, partener, asistenta credite
Suntem pregatiti sa va ajutam la:

Arhivarea impecabila a documentelor si organizarea contabilitatii primare;
Intocmirea registrului de casa, a notelor de intrare receptie, bonuri de consum etc;
Intocmirea jurnalelor de cumparari, vanzari, conturi curente, etc;
Inregistrarea cronologica a articolelor contabile pe baza documentelor primare;
Intocmirea registrului jurnal si a balantei de verificare;
Intocmirea si depunerea declaratiilor privind taxele si impozitele;
Stabilirea obligatiilor de plata lunare si trimestriale, intocmirea documentelor pentru plata acestora;
Intocmirea si depunerea situatiilor financiare (Bilant, Cont de profit si pierdere, Note explicative, Situatia fluxurilor de trezorerie, Situatia modificarilor capitalului propriu

| AlExFr3Sh a răspuns:

Sa-ti zic eu sa intelegi pe scurt. chimia e usoar amai greut e cu nu stiu eu ce tabel. dar in rest pentru cl a 7-a e usoara. acum mie teama mie de a 8-a ca cica e grea na. bft oricum :*

| Helăăăăăuu explică (pentru AlExFr3Sh):

Merci! :*

| AlExFr3Sh a răspuns (pentru Helăăăăăuu):

Nu ai pentru cehappy.
app. engleza e nasoala in a 7-a sau mi-a fost mie nasoala dar na

| Helăăăăăuu explică (pentru AlExFr3Sh):

Noi facem engelza cu diriga. Si la noi e ceva gen " hahaha " toata ora. Avem un coleg care cade ca prin minune de pe scaun cand trebuie sa fim mai seriosi si ne da " test ". Scriem numai prostii laughing). Si avem note asa... pe portofolii etc. etc. pe caiete. whistling Diriga noastra asa, la vreo 2-3 saptamani face o ora serioasa cu noi, in rest " cine a spart cosul de gunoi, cine a rupt moful, de ce e tabla uda " laughing

| AlExFr3Sh a răspuns (pentru Helăăăăăuu):

laughing tare la voi. la mine la engleza ca nu am facut un ex corect...nebuna aia de profa. mi-a pus un 3 imens in catalog. so ia naiba.laughing ca mi-a pus 3 degeaba si la aia care invata mai bine ca au gresit toata tema. urmatoarea saptamana baga 10. la aia

| HappyGirl_7385 a răspuns:

Eh, deci toata lumea zice asta. chimia este cam singura materie putin inteleasa, chiar mai rau ca matematica. Da eu zic, daca ai scos-o cu fizica, o s-o scoti si cu chimia :d. Parerea mea. o materie care pentru creierasul meu care-i bun numai de compuneri si dulcegarii, am cam dus-o cam nasol :))), dar lasam gluma, daca esti bun la matematica, fizica, o sa sa devi la fel de buna si la chimie ^_^. Ea in principiu, nu-i grea, dar nu-i pentru oricine dupa parerea mea :)). Citeste aici, http://www.tpu.ro/......-raspuns/, si vezi ce spun si ei :*. Sa nu iti faci griji, generala e generala, totul o sa fie cu bine, succes intr-a VII a!