| andreeabrandreea a întrebat:

Heihappy mai e valabila ideea cu cat mai multe diplome sunt bune pentru dosarul de admitere la facultate? fundahappy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost cândva așa?

Eu știu că doar olimpicii naționali (ceva de genul: locul I pe țară) sau internaționali erau scutiți în anumite condiții de examenul de admitere.

În rest, fie dai examen de admitere, fie pe bază de dosar (dar care conține media de pe cei 4 ani la o oarecare disciplină, combinată cu media de la BAC).

Dar, pentru că se schimbă, și diferă de la o facultate la alta... e bine să te interesezi direct de la sursă despre criteriile la universitatea care te interesează cel mai mult.

Succes! happy

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Nu orice diploma iti deschide "portile" facultatii --- doar olimpicii nationali si internationali pot fi admisi fara a mai sustine examenul de admitere, in limita locurilor aprobate de MECTS.