| Dumitrescu_Dănuţa_2000 a întrebat:

Hei! Mai este foarte puțin până la bac și eu nu am înțeles ceva la logica și am mai întrebat și am mai cautat pe net dar tot nu am înțeles: care este extensiunea și care este intensiunea unui termen și dacă mă pune sa fac conversia lui SeP nu știu dacă este în Pos sau Pes.

3 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Extensiunea reprezinta numarul de (acel ceva) existenti pe pamant.
intensiunea reprezinta numarul de proprietati pe care ii are termenul.

De exemplu. luam termenul de baiat.
Ne legam de extensiunea lui. Cati baieti sunt pe glob? cam 4 miliarde.
Ne legam de intensiune. Mai vezi ceva dupa cuvantul baiat? Nu. deci nu are nicio proprietate. este doar termenul de baiat SI ATAT.

Dar daca ii adaugam proprietatea de,, roman". Asadar avem,, baiat roman"
Am zis ca extensiunea reprezinta numarul de (in cazul asta baieti) care exista pe pamant. Deci, inainte aveam 4 miliarde. Acum avem doar 10 miloane. Ce s-a intamplat cu numarul? A scazut. Dar de ce a scazut? Pentru ca i-am adaugat proprietatea de,, roman". (extensiunea- numarul, intensiunea-proprietati). Deci termenului de,, baiat" din cauza ca i-am adaugat proprietatea de roman, Extensiunea a SCAZUT iar intensiunea a CRESCUT.
La fel. daca ii mai adaugam,, brunet". Acum avem baiat + 2 proprietati (roman, brunet) Nu toti baietii romani sunt bruneti nu? Deci numarul se reduce la 100.000. La fel, extensiunea scade si intensiunea creste. Si tot asa pana cand o sa ajungi doar la un singur baiat, dar adaugandu-i foarte multe proprietati. Sper ca acum ai inteles.

Conversiunea
SAP-PIS
SEP-PES
SIP-PIS
SOP- X (nu se converteste)

| Anonimuloff445 a răspuns:

Heii, deci intensiunea unui termen este construita din proprietățile obiectelor care formează extensiunea termenului. Iar extensiunea unui termen este formata din totalitatea obiectelor ale căror proprietăți constituie intensiunea termenului.
O observație foarte importanta este ca intensiunea și extensiunea unui termen sunt elemente corelație, respectiv se afla într un raport de dualitate, evident prin compararea acestora!
Ex: un obiect de mobilier-> intensiune=proprietatile obiectului de mobilier-obiect din lemn care decoreaza spatiul
                                   ->extensiune=totalitatea obiectelor de mobilier-totalitatea obiectelor de mobilier.
Chestiile la propozițiile categorice trebuiesc învățate pe de rost, chiar și raporturile dintre ele. Sunt foarte multe de spus, dacă vrei îmi poți lăsa ca să ți pot da poza cu ele, altfel nu am cum!
Sper ca te am ajutat!