| Winniee a întrebat:

Hei, stie cineva sa explice prin cuvinte ceva mai simple extensiunea/intensiunea (la logica)? puteti da si niste exemple concrete, va rog? si. cum faci intensiunea/extensiunea unui termen cand el are sa zicem, mai multe semnificatii? le faci separat? ( un termen precum scaun care se refera la: un obiect de mobilier, materii fecale... )
dau funda
multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Estensiunea se refera la totalitatea obiectelor, Intensiunea la proprietati.

Cand zic ca extensiunea creste, zic ca intensiunea scade:
Uite un exemplu in care extensiunea creste: Profesor de matematica -> Profesor (Daca elimin proprietatea "de matematica" cuvantul are un sens mai general pentru ca profesori sunt si de mate si de fizica si de romana, etc)

Cand intensiunea creste cuvantul de la care pornesc devine mai particularizat. (ca sa intelegi, sa nu scrii asta la test/teza/bac laughing )
Sa zicem ca ai cuvantul "pictura"
pictura -> pictura renascentista
intensitatea CREȘTE deoarece "pictura" se poate referi la o gama mai variata (picturi lupestre, picturi moderne, picturi abstracte) pe gand proprietatea pe care tocmai am adaugat-o o restrange
De aceea spunem ca intensitatea CREȘTE si extensiunea SCADE. (in acest caz! big grin )

Sper ca ai inteles big grin
Acum am vazut ca intrebarea e din 2014 dar sper ca si altii sa vada raspunsul poate ii ajut nu stiu laughing

| supadeceapa a răspuns (pentru Yurisa):

Da, m-ai ajutat, mersi laughing))))

| Yurisa a răspuns (pentru supadeceapa):

Oricand rolling on the floor))