| Andreiwow a întrebat:

Maine am test la logica si am nevoie de putin ajutor... Ce este intensiunea si extensiunea? Si cun fac ca intensiunea/extensiunea unui termen sa creasca/scada? Daca puteti sa imi dati si exemple.

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Cand vorbim de intensiune si extensiune, discutam de trecerea de la particular la general (intensiune-extensiune) sau invers, de la general la particular (extensiune - intensiune).
Ne gandim la termeni si la categoriile in care acestia pot fi incadrati.
Exemplu de intesiune - extentiune
Andrei - elev - elev in clasa a 9-a - om - fiinta
Ce observi? Am plecat de la un termen bine invidualizat (Andrei) si am ajuns la un termen mai larg (fiinta), in care este inclus si primul termen Andrei.
Pentru ca primul termen (Andrei) face parte si din celelalte categorii enumerate, in care pot aparea si alti termeni.

Extensiune - intensiune.
De data aceasta, plecam de la general si ajungem la particular.
Planta - floare - floare cu spini - trandafir.
Dupa cum observi, termenul cel mai general din lista este "planta", iar cel particular este reprezentat de "trandafir". Termenul "trandafir" este inclus in ceilalti termeni enumerati, in care apar si alte obiecte.

Acum, trebuie sa fim atenti la formularea enuntului.
"intensiune descrescatoare" inseamna "de la intensiune la extensiune" (Andrei - Fiinta)
(valabil si pentru formularea "extensiune crescatoare" - acelasi lucru trebuie facut (de la particular la general)

Cand se cere "intensiune crescatoare", trebuie sa ajungi de la general la particular (planta - trandafir). La fel se intampla si in cazul formularii "extensiune descrescatoare" (pleci de la general la particular).

Logica nu este grea, dar, prin mai multe exemple, te poti lamuri asupra materiei.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Cu cât ai mai multe informații despre un termen, cu atât este mai intens. Spre exemplu: termenului "minge" ii adăugăm "albastră" și va deveni "minge albastră", adică intensiunea a crescut. Dacă ii vom lua adjectivul "albastră" atunci extensiunea creste și intensiunea scade.
Tine minte ca atunci când intensiunea creste, extensiunea scade și când extensiunea creste, intensiunea scade.
Cu cât un cuvânt are mai multe informații, cu atât este mai intens, cu cât e mai restrâns, cu atât extensiunea crește.
E foarte simplu și logic.