| Wffsshi a întrebat:

Hei, salut TPU, am o întrebare, dacă la bacalaureat iau sub nota 5, se dă diplomă de bacalaureat?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai trecut, trebuie ca notele la cele trei materii sa fie de cel putin 5 iar media lor de cel putin 6.

| Adry05 a răspuns:

Normal că nu, e picat, ce diplomă vrei să-ți dea? mulțumim că ai încercat? rolling on the floor

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Trebuie să ai media 6 ca să promovezi examenul de bacalaureat. Ți se dă doar diplomă de 12 clase.

| Cameliapantiru a răspuns:

Nu, evident. Pentru a promova bacalaureatul trebuie să îndeplinești simultan 3 condiții:
-sa susții probele de competențe lingvistice de comunicare în limva română, de comunicare în limba maternă (doar dacă aparții minorităților etnice și ai studiat în școală limba maternă), de comunicare într-o limbă străină (sau să echivalezi această probă cu un examen Cambridge, DELF/DALF, Goethe Zertifikat etc) și cea de competențe digitale (sau să echivalezi această probă cu atestat ECDL). La probele de competențe iei diploma de BAC indiferent de calificativul obținut (începător, mediu, avansat, experimentat), obligatiriu e doar să te prezinți.
-să iei minimum nota 5 la toate cele 3 probe scrise (sau 4, dacă aparții minorităților etnice și susții și probă scrisă la limba maternă)
-să ai miminum 6 media notelor celor 3 (sau 4, cu limba maternă) discipline scrise.
Succes la BAC!

| TristanTzara a răspuns:

Nu. Trebuie să ai cel puțin 5 la fiecare examen, și cel puțin 6 media celor 3 examene.

| JamesWatson a răspuns:

Da se da. In momentul in care media aritmetică a notelor obținute la bac dau peste 6 sau 6 fix.
Dar dacă te referi că iei 5 ca medie final. Nu nu se da

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Nu..cazi examenul daca iei sub 5 sau 5 la toate materile.