| Undercover188 a întrebat:

Hei.
Sunt in clasa a 11 a, si ai mei vror sa plecam in Germania un an ( si-au gasit jobb-uri stabile acolo ). Imi pot ingheta anul?

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Nu fa asta, te incurci si tu si ii incurci si pe parinti fiindca se vor gandi ca trebuie sa revina peste un an sau doi ca sa-ti termini tu scoala, si astfel risca sa piarda joburile! Eu as zice sa te muti in Germania definitiv, dar la varsta ta te incurca necunoasterea limbii ( presupun ). Mai bine ramai in Romania inca un an si iti termini liceul.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista inghetarea anului in liceu. O sa pierzi anul respectiv, fara nici un rost. Te sfatuiesc sa ramai in Romania si sa termini liceul, apoi poti face ce vrei.

| Park1Suin a răspuns:

Din pacate daca o sa te muti intr-o tara straina oricum va trebui sa pierzi un an din cauza ca nu cunosti limba.

| Undercover188 explică:

Cunosc la nivel conversational limba germana, am facut cursuri, plus fac germana la liceu.
As fi vrut totus sa ma reintorc aici, dar nu m-as supara nici daca mi-as gasi un job acolo.
Multumesc tuturor pentru ajutor!

| alessia5158 a răspuns (pentru Undercover188):

Cica, in Germania, te vei putea inscrie in aceiasi clasa si acelasi nivel la care te aflii in Romania --- vezi sursa :http://germaniadirect.de/......-germania/