| gabrielasmile02 a întrebat:

Hei, sunt inca pe ganduri daca sa merg la un liceu "normal" sau la Colegiul Militar Liceal " Mihai Viteazul" Alba Iulia. Vreau sa stiu cum e la acel liceu? cat timp iti da vacanta? orele sunt grele? fetele dorm in aceeasi incapere cu baietii? sambata si duminica te lasa sa te plimbi prin Alba? Poti iesi din acea incapere [ la un suc etc.]? Cate ore faci pe zi? Dupa ce termini orele ce faci? Iar la admitere... Sunt grele probele de admitere? Chiar am nevoie de un raspuns concret! Multumesc!

1 răspuns:
| blitzenn21 a răspuns:

In primul rand gandeste-te bine daca vrei sa urmezi o cariera militara dupa liceu. asta ar trebui sa fie principala ta grija acum. daca raspunsul la aceasta intrebare este nu, atunci n-ai ce cauta la liceul militar. daca raspunsul este da, atunci raspunsurile ar fi in felul urmator: structura anului scolar este identica, adica o sa ai vacante ca la un liceu normal. orele nu sunt mai grele ca la alt liceu, doar o sa ai materiile putin diferite. dormitoarele sunt unisex, nu se amesteca fete cu baieti in camere. te lasa sa te plimbi prin oras, ca nu esti la puscarie. dupa ce termini orele, iti faci temele si apoi poti sa iesi in oras. cat despre probele de admitere, trebuie sa ai conditie fizica, probele fizice sunt eliminatorii.