| anonimabr23 a întrebat:

Am intrat la facultate si problema e ca nu o sa pot sa ajung din cauze medicale. Daca inghet anul ce se va intampla? O sa raman la aceeasi facultate si la buget,unde am intrat? Si daca inghet anul, eu am un parinte decedat, o sa mai pot primi acel venit de urmas daca inghet anul?

Răspuns Câştigător
| NicoleEazi a răspuns:

Din ce stiu eu nu stiu daca e voie sa ingheti fix primul an, ar trebui sa mergi la secretariat sa intrebi exact difera de la facultate la facultate sau cel putin sa suni sa intrebi. Daca nu ai posibilitatea sa il ingheti ramai acolo poate te vei duce pe la jumatatea semestrului sau spre sfarsit odata sau de doua ori si cred ca pe motiv de absente multe nu intri in examene si vei repeta anul 1 in anul care urmeaza, venitul dupa parintele decedat anul acesta o sa iti vina insa anul urmator nu stiu si vei fi la taxa in anul complementar(asta in caz ca nu te lasa sa ingheti si nu ai vrea sa scoti dosarul de la acea facultate). Oricum cea mai sigura treaba este sa suni direct ca poate noi iti spunem intr-un fel si la facultatea la care ai intrat este altfel.

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca ingheti anul inseamna ca o sa ai un an pauza deci nu vei mai avea calitatea de student. Treaba asta trebuie facuta acum inainte de inceperea anului universitar, de regula trebuia sa ai si un motiv intemeiat si o dovada. Cand te intorci la facultate reiei de unde ai ramas.

| anonimabr23 explică (pentru Bondarel99):

Pai asta e. am semnat deja contractul, pentru ca atunci puteam sa merg apoi am avut un accident in iulie si am fost operata si eu mai stau la pat pana in decembrie aproximativ. Din cauza asta vreau sa inghet anul, s-a intamplat neprevazut.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonimabr23):

Nu ai voie sa semnezi contractul înainte de începerea anului universitar. Ai fost sa te înmatriculezi și ei te-au pus sa semnezi contractul? Ai văzut ce scria pe foaia aia?
Dar tot nu ar trebui sa se pună, poți solicita anularea lui.
Și tine minte ca dacă vrei sa te duci la cursuri din semestrul 2 s-ar putea sa nu se mai poată pentru ca dacă nu te prezinți la măcar jumătate din examene (asta presupune și sa intri in examene) in semestrul 1, vei fi exmatriculata.
Deci dacă tu crezi ca sunt șanse foarte mari sa nu te duci semestrul asta cel mai bine e sa renunti ca sa nu pierzi un an bugetat.

| NicoleEazi a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu te exmatriculeaza ci te baga ca si repetent, daca repeti un an de 2 ori si nici atunci ju ai promovat examenele esti repetent.Se semneaza contract la confirmarea locului!

| NicoleEazi a răspuns (pentru anonimabr23):

O sa ai dovada clara pentru motivare, nu iti face probleme si fa cum ti-am zis suna prima data doamnele alea de acolo.Nu te exmatriculeaza nimeni, exmatricularea consta in altceva, ce vei patii tu va fi poate sa ramai repetenta si sa mai repeti inca odata anul complementar.Suna si explica ce ti s-a intamplat la secretariatul facultatii poate ai noroc.Sanatate!

| Bondarel99 a răspuns (pentru NicoleEazi):

De unde esti tu asa sigura? Am avut colegi in anul 1 care au fost exmatriculati pentru ca asa scria in regulament. Chiar ar fi o idee buna sa citeasca regulamentul. Ea nici macar nu a spus la ce facultate e. Si nu are niciun rost sa repete anul 1 si sa il mai si plateasca. MAI bine da inca o data admitere la anul.

| NicoleEazi a răspuns (pentru Bondarel99):

Pt ca am colegi repetenti! Difera facultatiile tocmai de aceea i-am recomandat sa sune. Poti sa ofer 1 milion de sfaturi insa tot secretara stie cei mai bine de facut! Zice ca e bolnava, are motivare, are o dovada clara ca nu poate ajunge din cauza unui motiv solid e posibil sa nu piarda anul

| Bondarel99 a răspuns (pentru NicoleEazi):

Nu se pune asta pentru ei. Ea nici macar nu a inceput aceasta facultate, toti o sa o sfatuiasca sa renunte pentru ca nu are niciun rost.

| Bondarel99 a răspuns:

Aa stai, ai zis ca acum ai intrat la facultate? Nu cred ca ar avea nicio logica sa ingheti anul, te retragi ca nu se intampla absolut nimic, iar la anul mai dai o data admiterea. Esti cu adevarat student al acelei facultati numai din momentul in care semnezi contractul de studii, in prima saptamana de scoala.