| Alle2004 a întrebat:

Hei TPU am mare nevoie de ajutor, v-aș fi foarte recunoscătoare dacă mi-ați răspunde happy

Deci, nu am un început dar am o concepție de a mea de ceva timp, dar nu știu cum sa o aplic sau cum sa fac, de aceea sper sa ma puteți ajuta.

Sunt minora și am 15 ani, anul viitor merg la liceu, dar nu știu pe ce profil sa merg, nu am o ocupație anume și nu știu ce sa urmez in viata, as vrea câteva informații despre licee și profiluri. Dar nu asta a fost problema mea, problema mea este ca eu ma vad departe, și nu în România, eu știu ca pot sa reușesc, dar nu știu de unde sa încep sau cum... As vrea sa îmi fac facultatea în USA mai exact Canada, dar eu habar nu am cum sa ajung acolo pentru ca în primul rand nu am fost niciodată în SUA și nu știu cum se procedează, atâta știu ca acolo nu îți trebuie viza pentru a trece dincolo, as vrea ca, când voi implini vârstă de 18 ani sa plec cât mai repede, iar USA nu e singura mea opțiune mai este UK, dar eu nu știu nimic despre ce licee sau ce facultăți ar fi disponibile acolo sau ce profiluri, sau ce taxe trebuie sa plătesc pe an sau cum ar trebui sa depun o cerere pentru a ma înscrie la un liceu sau o facultate acolo, nu știu cu cine pot vorbi. Am ales sa îmi împărtășesc aceasta idee cu voi pentru ca părinții mei, NU MA ASCULTA, ei îmi vor binele mereu și se implica în viata și școală mea, am foarte multe restricții de la ei și apreciez ca își fac griji pentru mine dar când vine vorba de ideea asta a mea pur și simplu nu ma iau în serios absolut deloc, mereu îmi spun ca "ma uit la prea multe filme și ca visez prea mult sau ca ar trebui sa îmi vad de școala mea aici și sa termin cu prostiile astea." Dar eu sunt în dezacord cu ei.Eu vreau sa îmi duc principiul pana la capăt fără obstacole care sa ma împiedice, știu ca deocamdată sunt încă mica sa înțeleg unele chestii dar vreau sa îmi spuneți orice. Orice as putea face, pe viitor, pentru ca răspunsurile voastre îmi vor necesita pe viitor, știind ca nu am cu cine vorbi despre lucru asta. Asta e singura modalitate prin care am putut sa spun cuiva și poate primesc și puțin ajutor Pentru ca eu facultatea sau chiar un an din liceu (din momentul în care împlinesc 18 ani), nu vreau sa îl fac în tara, nici în Germania sau pe unde se mai duc alții, eu v-am zis care este țintă mea. Engleza la mine este baza și nu am nici o problema cu limba, dar nu știu nimic. Absolut nimic din ce as putea face mai departe sau ce as putea învață pentru a ajunge acolo. Va rog frumos dacă ați putea să mă ajutați cu niște sfaturi, va las contul meu de Facebook sau de Instagram, chiar as vrea sa am pe cineva sau mai mulți cu are as putea vorbi despre aceasta idee de a mea. Părinții mei nu ma vor ajuta cu nimic, pentru ca, cum v-am zis, nu ma iau în serios deloc. Asa ca va rog dacă puteți sa îmi dați un sfat, orice, îl aștept cu drag. Mulțumesc anticipat.

1 răspuns:
| Romanul86 a răspuns:

Ca să nu dai Bacul la matematică alege profiluri de filologie sau științe sociale.