| Zendelena a întrebat:

Aş avea nevoie de puţin ajutor.

M-am mutat de la un liceu tehnic la un liceu teoretic pe profil de filologie. Iar săptămâna viitoare trebuie să dau diferenţe la materiile pe care nu le-am făcut la liceul şi profilul respectiv (muzică, desen şi latină) şi aş vrea să ştiu cam ce îmi va da la fiecare materie. Sunt greu de luat aceste diferenţe? Dacă mă poate ajuta cineva cu experienţă sau cineva care a trecut prin asta cu un răspuns mi-ar fi de mare ajutor.

Şi îmi cer scuze că sunt enervantă.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si tu vii cu 3 zile inainte de examene sa pregatesti materia la 3 obiecte noi?
Daca la muzica mai bahai, la desen mai tragi o mata de coada pe o coala de hartie, ce vei face la latina, cand ti se va da un text sa-l traduci, sau sa formulezi propozitii in latina?
Tu crezi ca latina se invata in 3 zile?

| Violleta2022 a răspuns:

Acum sincer, nu esti enervanta, esti proasta, si chiar imi pare rau ca-ti spun asta, dar chiar nu poti face nimic cu 3 zile inainte de examen, practic este imposibil sa inveti o limba straina in 3 zile.

| Zendelena explică (pentru Violleta2022):

Se pare ca am reusit sa invat sa conjug verbele in latina, numeralul pana la 50, 6 proverbe provenite din limba latina, zilele saptamanii, istoria limbii latine si 15 cuvinte.
Am intrebat profesoara de latina ce trebuie sa invat si a spus ca daca stiu tot ce am enumerat mai sus am sa trec cu brio diferentele. happy
Am cerut doar un sfat, nu am zis ca nu stiu nimicwinking

| Violleta2022 a răspuns (pentru Zendelena):

Cand ai intrebat profesoara de latina?
Daca tu ne intrebai vineri noapte asta ...si sambata dimineata ne-ai raspuns ca ai vorbit cu rpofesoara. Ti-a dat tie explicatii vineri in toiul noptii?
Cam grosolana minciuna.
In orice caz, un profesor care s-ar multumii cu ce ai enumerat tu mai sus, mi separe un proifesor foarte slab, ori unul pregatit sa ia spaga.

| johnbucuresti a răspuns:

Scoate bani
Vinde televizorul vinde-l pe tactu care te-a indrumat sa faci treaba asta
si du-te repede la meditatii cat nu e prea tarziu
12 ore / zi stai la meditatii
ca nu o sa faci nimic o sa ramaii pe drumuri fara liceu
unde iti mai continui tu cursurile daca nu te primesc astia de la liceul asta

Si sigur nu os a te primeasca pentru ca singurul caz a fost de mult in care a primit pe cineva si acum gata s-a incheiat a zburat porcul

asa ca pregateste o spaga mare mergi de pe acum cauta-o pe secretara da-i 500 lei
cauta-i pe fiecare profesor imparte dale si lor cate 100 euro poate iti spune ce o sa te intrebe
poate ca vre-unul o sa vrea 200 euro si gata te lasa in pace

| Zendelena explică (pentru johnbucuresti):

Aveam nevoie de un sfat nu de batjocură