| Anaa939839393 a întrebat:

Hei TPU! As dori cateva sfaturi. Cum as putea invata engleza in asa fel incat sa iau macar A2 la competentele lingvistice de la final de clasa a 12-a? Stiu ca nu sunt asa importante dar pentru imaginea mea. Nu am avut cu cine sa invat engleza in 11 ani (si eu eram bucuros ca stateam degeabawinking iar acum mi-a venit mintea la cap).Am avut un profesor diferit an de an si nu prea se chinuiau sa ne invete engleza. Iar pentru limba a 2-a. m-am schimbat in clasa a 9-a la limba spaniola si m-am mutat degeaba ..ca nici atat nu fac orele. Imi cam pare rau asa. Eu unul stiu cuvinte asa dar nu stiu sa le combin, sa fac propozitii corecte. Iar la partea audio putin ma descurc…
Poate ramane speranta ca nici anul asta nu se vor da.

Răspuns Apreciat de Editori
| summergirl345 a răspuns:

★ Sfaturile mele ca să înveți engleza mai ușor:
- în primul rând engleza este o limbă des folosită în media și dai de ea mai peste tot. Dacă ai ambiție, voință și devotament sigur o să avansezi și poate o să știi limba cam pe la nivelul B2 (din câte am înțeles eu, la BAC nivelul B2 este cel mai bun/maximul; la Cambridge și alte locuri de genul acesta au un altfel de criteriu de notare: cu C1 și C2 în plus, astea fiind cele mai bune pentru o imagine decentă pe CV). Gândește-te că va dura ceva, dar fiecare pas contează, să o iei ușor, câte puțin, și crede-mă că în final o să îți meargă mult mai ușor și o să te simți mândru de rezultat și de progresul tău;
- începe mai întâi cu gramatica ~ pronumele, verbul, substantivul, adjectivul etc. + toate acestea cu traduceri ca să înțelegi, în același timp repetă pronunția cuvintelor și mai târziu, când te simți pregătit, poți trece și la altă etapă, vocabularul și tipuri de compuneri (descrierea unei persoane/unui obiect/unui peisaj, formal and informal letter/e-mail, compunere narativă etc.);
- vorbește în fața oglinzii orice în limba engleză. Chiar dacă pare ciudat, de fapt este o modalitate efcientă ca să poți conversa și vorbi cât se poate de fluent sau încearcă să porți o conversație cu cineva pe care îl cunoști care vorbește engleză la un nivel destul de ok;
- la sfârșitul fiecărei lecții (sau a mai multor lecții, cum preferi și cum te organizezi), evaluează-te ~ scris, cu ajutorul unor teste pe care le poți găsi online sau cumpărând culegeri cu exerciții pentru nivelul tău actual de engleză, verbal, pronunți cât de des cuvintele pe care le-ai învățat și te asiguri că le-ai pronunțat bine, audio, găsești pe Youtube diverse videoclipuri (sper) cu testări pentru începători, asta deoarece trebuie să și recunoști ce îți spune cineva care îți vorbește în engleză ca să știi ce să îi răspunzi, după evident te verifici și vezi ce ai greșit și pui accent pe greșelile făcute de tine ca să nu le mai repeți;
- dacă vrei fă un caiet/portofoliu/ce vrei tu cu teorie la lb. engleză, în care să pui gramatica, teoria cu compunerile, vocabularul (gen cuv în engleză, lângă traducerea lui în română), și alte informații precum exprimarea timpului, cuvinte care să descriu o persoană, etc. ca după aceea să te uiți peste el mai târziu SAU poți salva într-o aplicație gen Notițe de pe telefonul tău multe linkuri de pagini web cu teorie/exerciții la lb. engleză, cât și conturi de YouTube care sunt menite să te ajute cu învățarea limbii engleze;
- aplicații de pe Google Play/App Store (depinde ce tel. ai): Duolingo, Engleză pentru Începători, Învață Engleză, Curs de limba engleză, Speak English! (gratuit) etc. Caută astfel de aplicații și încearcă cât de multe poți;
- la site-uri încearcă să cauți tu, sunt multe și fiecare este util în felul său;
- conturi de YouTube/Insta/Facebook/TikTok (sunt conturi care își fac prezență pe mai multe aplicații de socializare:
1) YouTube: Rita Engleza, respectiv Fantastic English, Invata Engleza, Invata Engleza Fara Profesor, Invata Engleza de la Zero, Oratorica Tv Invata Engleza, la Engleza cu tine, Club de Engleza etc.;
2) Instagram: rita. engleza, fantastic_english, limbaengleza, inengleza.ro, engleza_pentru_incepatori, marina. engleza, expertschool.md, invata_engleza_rapid, engleza_online_m, invataenglezafaraprofesor, invataenglezafree, invata. engleza, engleza.usoara, engleza.pentru.oricine, english_for_y0u etc.;
3) Facebook: Engleza pentru toti, Cursuri Engleza, Engleză pentru copii și adulți, EnglishEngleza, Invata Engleza Online, Limba Engleză începător, Învață Engleză fără Profesor etc.;
4) TikTok: rita. engleza, marina. engleza, clubuldeengleza, tanyaengleza, limbaengleza etc.

Poți căuta și alte conturi, am dat doar câteva exemple...

- seriale, filme, cărți, muzică, audiobook-uri (poți găsi special pentru începători) ~ de exemplu Rita Engleza a explicat pe YouTube legat de învățarea limbii engleze datorită acestor "unelte" și dă și câteva exemple din acestea șu metode de a învăța cu ajutorul acestora;
- încearcă mai târziu să lucrezi și variante pentru Bac pentru competențe la lb. engleză și repetiție după repetiție;

În rest atât pot să recomand. Sper că te vor ajuta și mult succes!

4 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Sunt chiar o multitudine de variante să înveți la nivel de bază limba engleză, spre exemplu: aplicația Duolingo. Este o aplicație pe care o găsești atât pe Android, cât și pe iOS. Este chiar foarte simpatică și te ajută să înveți atât să citești, cât și să scrii și să vorbești limba de la 0. O altă metodă ușoară este YouTube-ul. Sunt o mulțime de video-uri care te ajută să înveți limba engleză predată de români. Filmele, serialele, melodiile sunt din nou niște metode foarte bune de a învăța limba engleză. Totuși, dacă consideri că vrei să avansezi mult mai mult poți apela la un profesor de meditații.

| Frank51 a răspuns:

Și eu am crezut că știu engleză, pana am dat un interviu și mi-au zis că am abia nivel B2 și că până la C1(proeficient) mai am mult de lucru.

O limbă se învață în timp, și dacă este ușoară (în cazul de față este) se poate învăța în maxim 2 ani. Desigur, dacă vorbesti zilnic, și lucrezi cu oameni care vorbesc limba respectivă.

Ceea am vrut să subliniez este că nouă ni se pare că știm engleză, dar nu știm. Dacă vrei să afli la ce nivel ești, poți face un test profesional( google).

| Mirel4412 a răspuns:

Engleza nu se invata la scoala, o zic din experienta mea. Eu am invatat engleza in mare parte din jocuri si din nevoie in anumite domenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Iti recomand aplicatia Duolingo pe care o poti descarca de pe Google Play (pentru mobil) sau de pe App Store pentru PC, laptop.