| anonimatic a întrebat:

As dori sa invat cat mai repede si mai bine limba engleza (gramatica in primul rand, apoi sa ma pot descurca usor in purtarea de dialoguri, chiar si pentru a intelge predarea la scoala in aceasta limba). Am vazut pe internet diverse metode, chiar un curs (contine o carte si niste CD-uri) cu 70 de lei cu ajutorul caruia se presupune ca ar trebui sa o invat in 20 de zile (greu de crezut, daca stiti ceva despre asta va rog sa imi spuneti). A invatat cineva engleza repede(nu ma refer la cateva saptamani bineinteles)? As dori sa imi spuneti in ce mod si cat de repede ati invatat voi limba engleza.
Multumesc!

4 răspunsuri:
| mOBSCENE a răspuns:

O limba straina o inveti in ANI, si niciodata nu poti spune ca o stii la perfectie.
Engleza, de regula, o studiezi la scoala (ceea ce tine de gramatica si ceva vocabular) dar tie iti ramane sa o aprofundezi acasa. Sa te uiti la filme si sa urmaresti subtitrarea, sa incerci sa traduci texte cu ajutorul dictionarului, sa cauti sinonime pentru unele cuvinte, sa inveti idioms, phrasal verbs, e foarte mult de lucru. In 20 de zile CEL MULT pui niste baze, deci te sfatuiesc sa nu cumperi cursuri din alea, dai banii de pomana.
www.thesaurus.com
www.thefreedictionary.com
http://www.manythings.org/vocabulary/
http://www.grammaring.com/
Si mai sunt o multitudine de astfel de site-uri care te pot ajuta. Trebuie doar sa iti faci timp sa cauti, sa te informezi, sa inveti din placere. Roaga un profesor sa te ajute cu gramatica (teorie pe care sa o stie la perfectie), iar vocabularul ti-l dezvolti in timp.

| Bobbye a răspuns:

Cel mai bun mod de a invata si de a intelege cel mai usor limba engleza este sa faci pregatire cu un profesor bun care chiar sa te duca si la Cambridge.
Asta este parerea mea ca pregatirea este cea mai buna metoda ca sa intelegi si tu mai usor.

| Satann666 a răspuns:

Pai gramatica o inveti de la scoala...dar te poti uita la filme in engleza, crede-ma pe mine m-a ajutat foarte mult

| adelinazrsh a răspuns:

Hmm, desigur daca ai ambitie orice se poate realiza. Cred ca daca acum pornesti de la 0 cu ambitie si perseverenta, in cateva luni (3-6) vei fi un intermediar, poate chiar mai mult. Poti sa incerci sa citesti articole in engleza, iar pentru gramatica cumpara-ti o culegere de gramatica descriptiva a limbii engleze si lucreaza. Ar fi foarte bine sa ai si un profesor cu care sa porti dialoguri. Bafta! :*