| askmefast a întrebat:

Astazi am dat evaluarea nationala si am o intrebare! Imi calculez nota pe barem, dar nu stiu daca e bine ceva.La un exercitiu se cerea subordonata subiectiva introdusa prin,, cum".Eu am scris asa: Desigur ca va deveni cum isi doreste. Este correct? Vreau raspunsuri de la cine se pricepe!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu ai construit corect subordonata. Nu ai respectat regulile de introducere a subiectivei.

Ai fi putut scrie:
Ex.1 Se știe/ cum va decurge examenul./
1. PP
2. SB (introdusa prin adverbul relativ "cum" și având ca termen regent un verb reflexiv impersonal.

Ex.2 E bine/ cum ai scris/
1. PP
2. SB (introusă prin adv relativ "cum" având ca termen regent o expresie verbală impersonală formată din "a fi" + adverb

Fraza ta poate fi analizată așa:
Desigur/ ca va deveni/ cum isi doreste/
1. PP
2. SB (introdusă prin conj subordonatoare "că")
3. prop. predicativă (ține de 2)

3 răspunsuri:
| Lusiana_Rusu_1999 a răspuns:

Te va puncta cam 0, 3-0, 2 pentru ca ai deja acolo o Subiectivă dar nu introdusa de "cum" ci de "ca"

| Nonickname877766 a răspuns:

O sa iei 2 puncte maxim ca vine asa:
1 pct pentru orice frază
1pct pentru o frază subiectivă
2 pct pentru o subiectivă introdusă prin cum.