| Maya_3468 a întrebat:

Care imi poate explica si mie diferenta dintre atricolul demonstrativ si pronumele demonstrativ de ex "cea" care este diferenta? nu inteleg. [ msi mult ]-DAU FUNDA-

2 răspunsuri:
| alinaiiiioana a răspuns:

Atunci cand e pronume : Cea care va merge cu mine, este cea mai buna prietena a ei. in aceasta propozitie cea tine locul unui subtantiv deci este un pronumewinking. este oarecum forma scurta a lu aceea

atunci cand este articol: Cea de-a treia va fi printesa.
aici cea este articol deoarece ajuta numeralul ordinl il articuleaza il ajuta sa fie substantiv... oarecum ii tine locul lui o

sper ca te-am ajutat

| Mary_9238 a răspuns:

Articolul demonstrativ insoteste adjective sau numerale:cel,cea,cei,cele,celui, celei, celor.De ex: adj.-cel harnic,cea cuminte,cele rosii,cei jucausi,celui harnic,celei cuminti,celor buni; num.-cel de-al doilea,cea de-a doua,cele sase,cei opt,celui de-al doilea,celei de-a doua,celor dintai.
Pronumele demonstrativ:arata departarea si distantierea(de apropiere-acesta,asta,aceasta,acestia,acestea,astia,astea; de departare-acela,ala,aceea,aia,aceia,acelea,alea; de identitate-acelasi,aceeasi,aceiasi,aceleasi; de diferentiere-celalat,cealalta, celalt, ceilalti).