| OanaPissy a întrebat:

Buna!
saptamana trecuta am facut pronumele posesiv si pronumele demonstrativ insa doamna profesoara ne-a dat doar o definitie si niste exemple.
Azi dau test!sad
Imi puteti explica si mie cum se analizeaza pronumele posesiv si pronumele demonstrativ? Va rog! Am cautat pe google dar nu am gasit nimic.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la pronumele demonstrativ trebuie sa scrii mai intai felul: de apropiere,departare, identitate si diferentiere(asta cred ca ai si in carte) pronumele nu are persoana, poate avea functie de N.P; C.D; A pron.prep.etc. Cand determina un subst in gen, nr si caz devine adj pron. Pronumele posesiv inlocuieste atat numele obiectului posedat, cat si numele posesorului.Cand determina un subst si se acorda cu acesta in gen, nr, caz devine adj.pron.demonstrativ.Are si din functiile de mai sus. Sper ca te-am ajutat:*Succes!