| anonim_4396 a întrebat:

Deci, oriunde ma duc dau cu capul de chestile astea. Care-i diferenta la forma adjectivului pronominal demonstrativ asezat inaintea substantivului determinat?. NU INTELEG!
De ex.: acest baiat / baiatul acesta.
Nici la scoala nu inteleg cand mi se explica. Va rog frumos sa ma ajutati sa inteleg. DAU FUNDA.!

Răspuns Câştigător
| Tudorpip a răspuns:

Dupa cum observi la cea de-a doua forma, subst. baiatul e articulat, si de aceea, pentru a creea acord, se foloseste si la adj pron dem o forma aparent articulata.