| Elena5874 a întrebat:

Hei TPU cum identific intr-un text converisiunea

Răspuns Câştigător
| roxxy96 a răspuns:

Cele mai dese conversiuni sunt folosirea propumelui ca adjectiv.De exemplu in propozitia Ai nostri sunt la film.aici ii pronume posesiv si Copii nostri sunt fericiti.aici ii adj pron posesiv.Deci tot timpul intr-un test uita-te dupa pronume ca astea de obicei conversiunile

4 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Pai conversiunea se poate obtine din substantiv adjectiv adver prepozitii de ex( subst proveit din adjectiv) :inteligentul a luat premiul cel mare.ca sa fie adj spuneai baiatul intelijent... asa articulandul l-ai facut subst sau (adj provenit din pronume) baiatul acela este cuminte. adj este ACELA.
sper ca ai inteles asa un pic ca sa intelegi mai bine incearca singur cu un ex ca eu poate nu te-am lamurit. big grin

| 김남길 a răspuns:

Conversiunea este schimbarea valorii gramaticale. Incepi cu cate o propozitie, fiecare propozitie o iei separat si faci exact ca la propozitiile din clasa, este la fel ca exercitiile obisnuite doar ca profa-proful iti da "vagonul" de text de analizat. Sincer conversiune este cea mai naspa nu mi-a placut niciodata. Succes! daca tot nu te-am lamurit te rog sa-mi spui

| xplorex a răspuns:

Conversiunea sau inversiunea explica descpre ca vb tu acolo?

| LoveIsAllNeed a răspuns (pentru xplorex):

Din moment ce a zis ca, conversiune. inseamna ca, conversiune ewinking