| Alina113 a întrebat:

Maine dau teza la română va rog sa imi dati subiecte sau lecțiile din care s-ar putea sa imi dea.

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La LITERATURĂ, să știi genul epic (specia literară: nuvela), să știi a desprinde momentele subiectului, apartenența la specie, caracterizare de personaj etc
La GRAMATICĂ, să înveți vocabularul.
- mijloacele interne de îmbogățire a vocabularului (derivarea, compunerea, schimbarea valorii gramaticale)
- mijloacele externe de îmbogățirea a vocabularului (neologisme)
Fonetica (diftongul, triftongul, vocalele în hiat, despărțirea în silabe, scrierea fonetică)
Sinonimele, antonimele, paronimele, omonimele, omofone, omografe, pleonasmul.
Verbul integral, cu cele trei diateze (analiză gramaticală, identificarea modului, timpului, diatezei și a funcț. sintactice)

Îți doresc succes!

| EkToR a răspuns:

Eu tias putea da da nai zis clasa... eu de ex sunt a 9 si mea dat comentariu la Mara o poezie in care am avut de gasit sinonime epitete metafore mai multe etc...dar spune in ce clasa esti.

| floresdemayo a răspuns (pentru EkToR):

Dar tu, ce note ai la limba română?

| Alina113 explică:

Sunt clasa a 7 a