| Torarinchi a întrebat:

Stiti cumva ce materii se studiaza la filologie? Si la ce se da bacul acolo? Si cine imi poate face o lista de mai multe licee cu medii de 8-8, 5? Vreau sa fie mai multe care se gasesc in Bucuresti( nu conteaza sectorul ) si sa aiba si profil de filologie! Dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Bună!
Eu sunt la filologie.
Se studiază următoarele materii:
TIC
Geografie
Română
Educaţie plastică şi muzicală (o săptămână se poate să faceţi desen, iar cealaltă muzică)
Religie
Fizică (până în a 11 a, după o puteţi avea opţional sau poate fi fizică, dar nu propriu-zisă, ci alte lucruri interesante despre fizică, nu ştiu, gen astronomie)
Antreprenorială (în a X a), economie (în a XI a)
Istorie
Latină
Ed fizică
Biologie (tot până în a XI a)
Engleză
Ştiinţe socio-umane (logică a9a,psihologie a10a,sociologie a11a, filosofie a12a)
Chimie (până în a XI a)
Dirigenţie
Franceză
Matematică (până în a XI a)
Puteţi avea opţionale la diverse materii.
Liceul poate avea intensiv la o anumită limbă, de exemplu franceza.
Bacul se dă la: română, istorie din clasa a 12 a şi o materie la alegere de la ştiinţele socio-umane sau geografie.
De asemenea se dau şi competenţe lingvistice şi informatice (de aia faci TIC-tehnologia informaţiei şi comunicării).
Teze dai la română, latină, franceză/engleză..depinde de limba liceului şi istorie sau geografie.
Caută tu aici un liceu http://www.admitereliceu.ro/.
Îţi doresc mult succes la examen (dacă eşti a 8 a)şi o zi bună!