| Preda_Anca_1997 a întrebat:

!
Sunt în clasa a 8-a și anul acesta am examen. Cum as putea sa scap de emoții? Când încerc sa învăț nu mă pot concentra..

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa te gandesti ca ai suficient de mult timp sa te pregatesti daca incepi de acum. Lucreaza minim 3 ore pe zi si atunci te poti consola cu faptul ca ai facut tot ce-ai putut pe ziua respectiva. Eu asa procedez.

| ABCD122 a răspuns:

In primul rând trebuie sa fii constienta de importanta acestui examen, care nu doar ca iti arată la ce liceu te ai încadra, ci si viitorul tau.
Acum o sa-ti dau sfaturile care mi-au fost mie utile:
1. Organizează-ti timpul.
2. Invata din timp, chiar de la începutul anului.
3. Fii conștienta de abilitatile tale. Daca tu, pur si simplu, nu esti de nota 9-10, nu te aștepta sa o iei. Eu eram conștienta ca, oricât de ușor ar fi examenul, nu o sa iau 10 curat.

| vmalex21 a răspuns:

Prin pregatirea pentru examen.Esti inca in luna septembrie, pana in mai sau iunie cand se da examenul mai e mult si bine.Eu am dat anul asta Bacul si nu am avut emotii.Ce sa mai zic ca am terminat la seral si anul trecut.Nu cred ca la voi la 5-8 e chiar asa imposibil sa nu iei o nota buna la Romana si o nota de trecere la mate.Si invatatul se face cu cap, alternezi invatatul cu ceva placuta(eu ma jucam pe tableta sau mergeam la o bere).Iti organizezi timpul, sunt zile cand pur si simplu nu o sa ai chef, atunci faci altceva. Oricum la scoala o sa mai repetati iar profii se vor ocupa de voi.

| PuținConteazăNumele a răspuns:

Totul va trece de la sine, pe parcurs, te inteleg. si eu am dat examenul anul acesta si nu e nimic wow, daca esti pregatita te vei descurca. Multa bafta! big grin