| anonim2222 a întrebat:

Maine am un examen foarte important (la vioara) si am foarte mari emotii, cand am emotii uneori imi mai tremura mainele sau picioarele, ce as putea face pentru a ma concentra mai bine si a scapa de emotii?

Răspuns Câştigător
| Forcas_9823 a răspuns:

Si eu aveam examene la pian si aveam exact aceeasi problema. Eu am gasit doua solutii. Una mai usoara, dar care cere timp, una mai grea, dar care e rapida.

1. Exerseaza. Incearca in fata unui public din ce in ce mai numeros. Prima oara membrii familiei, apoi prieteni mai apropiati si apoi si restul. De fiecare data din ce in ce mai multi. Linisteste-te, ei te vor aplauda indiferent de cum te vei descurca pentru ca ei nici nu stiu cum trebuie sa sune.

2. Flacara si Haul. Ok, vizualizeaza o flacara. Acum arunca in ea toate gandurile pe care le ai pana cand mintea ta ajunge un hau, o gaura. Acum nu te mai gandi la nimic si canta pur si simplu. Problema cu metoda asta e faptul ca nu poti canta cu sentiment, insa avand in vedere ca e un examen, ei cauta mai degraba tehnica decat stilul, asa ca nu e o problema.

Sper ca a ajutat.