| Alex00990 a întrebat:

Vreau sa imi recomandati o carte despre realizarea unui plan de viitor. Gen sa explice ce trebuie luat in calcul cand faci un plan, cum sa il faci...
Mersi!

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Carte nu știu, pot să îți spun ce am greșit eu, și ce ar trebui să faci dta ca să nu greșești la fel.
1.Să decizi care este cel mai important lucru pe care dorești să îl realizezi în viață, oricât de mare și imposibil ar fi de realizat.
2. Să faci acest plan nu pentru următorii 10, 20, 30 de ani ci pentru toată viața ta activă, activă însemnând că nu te vei opri când ieși la pensie.
3. Să faci apoi etapizarea planului nu pe ani ci pe etape de realizare, etape care să fie flexibile la lungime. Astfel, în unele cazuri vei rezolva într-o zi cât într-un an, alte ori vor fi etape de stagnare destul de lungi în care vei bate pasul pe loc.
4. Să prevezi neapărat repaus nocturn, săptămânal, o zi, anual o lună, un an la 7 ani, care să fie de concediu și recreere în raport cu idealul de bază.
5. Să activezi zilnic cu sloganul, fiecare zi își cere truda ei, dar să accepți că vor fi zile neproductive în care vei prefera să nu faci nimic, decât să te faci că lucrezi, adică să te înșeli tu pe tine însuți.
6. Revin. Cel mai important lucru este să te hotărăști ce vrei să faci. Apoi să accepți ori de câte ori constați că ai gresit, că urmărești un lucru pe care nu îl mai dorești deja, să renunți și să ajustezi idealul din mers.
Dar să înțelegi că fără idealul personal, acela pe care tu îl dorești, nu mama, tata, sau mătușa pentru tine, orice plan este sortit eșecului din start.
Am pomenit cuvântul eșec mai sus.
Există eșec penrru O O, Oamenii Obișnuiți. Pentru restul din care faci parte dta există doar experiențe.
Astfel, vei găsi o carte care îți spune cum să faci un plan de viitor.
La acea carte adaugă ceea ce am spus eu mai sus, și vei învinge.