Întrebare recomandată | AndaAlexandra a întrebat:

Vreau sa citesc o carte buna. Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| 4StarLight a răspuns:

"Divergent"
"Oksa Pollock"
"Testul Fierului"
"Pisicile războinice"
"7 zile pentru o eternitate"
"Fata din tren"
"Sub aceeaşi stea"
"Căutând-o pe Alaska"
"Vrăjitori și Vrăjitoare"
"Școala fricoșilor"
Sunt foarte multe despre care am auzit lucruri super şi unele pe care le-am citit pe nerăsuflate! Eu sunt genul care ar da orice pentru o carte SF dar nu e neapărat să fie şi genul tău! Sper că vei găsi ceva ce-ţi va place!

25 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

"Mandria Cartaginei - Romanul lui Hannibal" de David Anthony Durham - o carte superba.

| Libelle a răspuns:

Sara Gruen - Apa pentru elefanti
Paulo Coelho - 11 minute
Dan Brown - Codul lui Da Vinci, Ingeri si demoni

Mi-au placut mult si cred ca sunt accesibile indiferent ce gen iti place happy

| justanotheruser99 a răspuns:

Portretul lui Dorian Gray
Rosu si negru
Jane Eyre

| dragosbogdan001 a răspuns:

Depinde de genul de carti care iti plac. Iti recomand sa te duci la biblioteca si sa cauti acolo. Titlurile cartilor te pot ajuta sa iti dai seama cat de potrivita e cartea pentru tine sau poti sa intrebi pe bibliotecara direct zici "vreau si eu o carte despre subiectul X" sau de genul literar "Y" ca bibliotecara stie sigur ce are in biblioteca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Câţi ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Magicianul - John Fowles

| HardCore7750 a răspuns:

Library of Souls: The Third Novel of Miss Peregrine's Peculiar Children

| HighByTheBeach a răspuns:

Bună!
De curând am terminat de citit "Conspirația" de Dan Brown și pot să spun că e geanială cartea. Felul în care acțiunea ia mereu o întorsătură neașteptată te dă gata. O recomand din tot sufletul.
Ai mai putea încerca cărți de Marc Levy (minunat autor). "Un altfel de fericire", e încîntătoare, fiind una dintre cărțile mele preferate. "Și dacă e adevărat" + continuarea " Te voi revedea" sunt fantastice. Poți încerca și "Șapte zile pentru o eternitate în altă viață" de acelați autor.
"Străini" de Taichi Yamada e bună și ea, așa cât pentru o lectură-două.
Dacă ești adolescentă, spune-mi! Îți pot recomanda încă o serie de cărți foarte interesante.

| petre059 a răspuns:

O carte buna este "shogun" ai multe lucruri bune de invatat ca sa spun asa. traditii japoneze este foarte misto happy

| Simon a răspuns:

Pappilon - Henri Charriere

| AndaAlexandra explică:

Multumesc pentru idei.
Nu prea conteaza genul, important este ca la sfarsitul cartii sa pot spune ca a fost o carte buna.
Din toate cartile propuse de voi, am deja vreo doua carti pe care am sa incep sa le citesc. Daca mai aveti carti de recomandat o puteti face. happy

| jocker007 a răspuns:

-Jane Austen, Mândrie şi prejudecată
-Jorge Luis Borges, Ficţiuni
-Louis-Ferdinand Celine, Călătorie la capătul nopţii
-Ralph Ellison, Omul invizibil
-Italo Svevo, Conştiinţa lui Zeno astea in fenomenale

| Regedesubmunte a răspuns:

Doua carti care pe mine mau impresionat:

Hobbitul de JRR Tolken.
Stapanul Inelelor de JRR Tolken.

Desigur poti viziona si filmele pentru ambele carti daca nu iti place sa citesti!

| AlexGabrielASC a răspuns:

"Orasul Borcanelor" in caz ca vrei un roman politist
"Fluturi" in caz ca vrei ceva romance
"Dumnezeu e matematician?" in caz ca vrei ceva interesant laughing))

| Kittygodi a răspuns (pentru AlexGabrielASC):

Buna. Se poate gasi si online cartea fluturi?

| awsaasasaa a răspuns:

Furia Rosie happy

| Andrew20v a răspuns:

Dacă ai timp, poți încerca sceria de cărți "Percy Jackson și Olimpienii" de Rick Riordan. Cuprinde 5 cărți și sunt foarte, foarte captivante! Sănătate!

| Calin_Evelina_1993 a răspuns:

Toporisca - Gary Paulsen. E despre un baiat care încearcă sa supraviețuiască singur intr-o pădure doar cu un topor. happy

| IonescuDarius a răspuns:

Cartea aceasta o recomand, doar ce am citit-o!
https://goo.gl/jAxqVX

| FlorentinaMarilena1998 a răspuns:

Fluturi :* Sau orice carte scrisa de Sandra Brown

| Sawdust a răspuns:

Ce vârstă ai si cam pentru ce domeniu optezi? SF, aventură, romantic, psihologic etc.

| bubulora a răspuns:

Iti recomand,, Viata lui Pi,, cartea nu filmul fiindca sunt foarte diferite

| sandu229 a răspuns:

Albert Camus, Strainul
Ernest Hemingway, Adio, arme!