| Andr33amariia a întrebat:

Vreau sa învăț engleză cât mai repede! Sa stiu tot, de pe net, nu prea înțeleg unele lucruri de ea când intrebi cu did sau cu do YOU... etc., cine poate sa îmi explice? Vreau sa învăț in așa fel încât sa înțeleg si din filme, când spune ceva sa înțeleg măcar 80%, învăț orice doar sa stiu de unde Si cum, sau un video cu oameni vorbitori! Dau funda! Va rog ajutor!

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa-ti descarci duolingo si sa exersezi acolo si urmareste foarte mult videoclipuri in engleza, daca stii cateva cuvinte o sa te prinzi de context si cu timpul o sa inveti tot mai mult. Pentru a putea vorbi cursiv ai nevoie de practica. Trebuie sa vorbesti cu cineva dar daca vrei doar sa intelegi cele de mai sus ar trebui sa fie suficiente.

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Tot ce vei discuta vreodata s-a in primele 3000 de cuvinte cele mai populare si 200 de verbe, dupa ce ai invatat asta trebuie sa vezi cum se formeaza propozitile si sa ai grija la pronuntare, sa comunici in engleza, dar repetitia e mama invataturi inveti cateva cuvinte pe zi in sesiuni de 25 de minute pe zi, maxim 6 cuvinte pe zi,degeaba inveti mult ca vei uita rapid, uitate la filme, muzica, seriale orice asta ajuta la consolidarea a ceea ce ai invatat, nu vei invata engleza daca te uiti la filme dar prin repetitie isi consolidezi informatia deja stiuta prin repetitie, eu am invatat engleza tot asa prin repetitie, ma uitam la filme si eram atent la scene
http://wortschatz.uni-leipzig.de/Papers/top10000en.txt

isi recomand lista aia + google translate

http://www.linguasorb.com/english/verbs/most-common-verbs/