| AMC2551 a întrebat:

Hei, vin cu un strigat de ajutor catre cei pasionati de dezvoltarea personala si profesionala pentru cateva sfaturi si idei.

Trec printr-o despartire destul de urata, sunt in cautarea unui job, sunt intre tari (adica ma mut dintr-o tara in alta sa-mi gasesc locul si nu-l gasesc) si ma confrunt si cu dilema ca nu stiu ce sa fac cu viata mea, am tot amanat decizia de a dezvolta o cariera intr-un anumit domeniu, dar timpul trece si eu sunt tot mai ravasita. Pe scurt, sunt intr-o mare depresie!

Dar sunt optimista si in continuare sper la ce e mai bine si mai frumos.

Intrebarea mea este, ce activitati noi m-ar putea ajuta sa ies din starea asta de neliniste, sa nu mai fiu atat de confuza si depresiva?

Ps: citesc, meditez si privesc video motivationale.

Am nevoie de niste activitati noi, de care n-am mai auzit care sa ma ajute ma gandesc mai putin la viata de rahat pe care o am si sa o fac mai frumoasa.
E cam vag ceea ce cer, pentru ca nu sunt sigura ce anume caut. Cred ca e un strigat de SOS, catre cineva care a trecut prin aceasta stare si stie cum as putea sa trec mai usor peste perioada asta.

Multumesc,

Si va rog sa nu ma criticati!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In primul rand trebuie sa te stabilesti intr-o tara si acolo sa muncesti sa faci bani, dupa progresezi sau iti cumperi ceva in tara daca nu ai proprietate personala gen. te intorci la pensie sau cand ti se i-a de straini si continui sa lucrezi. Statul in chirie pana crapi e cea mai penibila optiune, mai ales romanii sant cei care au cel mai mare nr de proprietati comparativi cu strainii care sta in chirie - nicaieri nu e bine oricum pedegeaba castigam 7000 - 3000 euro pe luna daca nu ne simtim impliniti in viata, unii se multumesc cu nimic dar noi avem pretentii tot timpul.

| RAY a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii constienta de tine insati,sa iti afli pasiunile si sa le pui in practica,tu alegi ce vrei,motivatia nu ajuta la nimic ti o spun direct,cei care cumpara carti,citesc chesti motivationale nu reusesc nimic,eu mi-am facut o lista
sa pretuiesc fiecare a existenteti mele
sa invat din greselile mele si sa nu le mai repet
sa tin cont de vocea mea interioara
am facut o lista cu scopuri
care cuprinde sanatatea,bani,materialismul, dezvoltarea mea fizica, mintala
mi am descoperit pasiunile, imi ocupam timpul cu invatatul unei noi limbi sau citieam o carte, eu ador povestile de viata din ele am invatat multe
desi incepe de azi sa inveti limba germana, cand inveti o noua limba sistemul emotional este oprit si cand te folosesti de ea
https://www.youtube.com/watch?v=prLYuYgFQ0g
viel gluck

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, ce varstă ai? Si din ce motiv te ai despartit?

| Dismally a răspuns:

Am trecut si eu printr-o depresie crunta, din fericire pe la inceputul anului am reusit sa scap de ea si pot spune ca fericit ca anul acesta nu am fost niciodata, asta cu toate ca nu am mai putut face mare lucru din ce mi-am propus datorita pandemiei; pe plan financiar, dupa inceputul pandemiei s-au dus dracului toate castigurile mele big grin dar sincer, nu imi pasa, o sa gasesc eu alte solutii, nu-mi bat capul cu asta. Cum am reusit? Am realizat ca fericirea nu poate fi conditionata de nimic, este o stare pe care o poti obtine doar daca asta vrei.
Sfaturi: in primul rand trebuie sa realizezi ce este cu adevarat important! Pana nu vei realiza asta nu vei putea merge mai departe. Pare simplu dar nu este, majoritatea oamenilor alearga toata viata dupa niste himere.

| Legion7X a răspuns:

Depinde ce pregătire ai pentru ați gasi un job pe placul tău sau ce îți place să faci. Cititul, și privirea videourilor motivaționale sunt doar o parte din relaxare dar, tot nu cred că ajută pentru că devine cam monoton, deorece esti doar tu cu tine însuți foile și ecranul. Lipsec persoanele care își transmit un aer energic și pozitiv. Ceva real
Ceva mai util ar fi plimbările cu prietenele prin parca sau socializarea, plimbările cu bicicleta daca din fericire ai una happy. invită pe la tine o prietenă, vedeți un film, poate vă puneți în plan să faceți ceva împreună etc. Poate cunoști anumite persoane care poți conversa video pe skype, messenger sau mai stiu eu ce. trebuie ceva care te scapă de un spațiu închis și monoton. La Servici te mai poți elibera de anumite chestii, dar depinde de persoanele din jurul tău și serviciul de o anumită natură ca să mai schimbi una alta. Acum cu pandemia asta, se simte o monotonie negativă și plictisitoare în oameni. In rest ce să zic acceptă ideea că fericirea și optimismul stă în lucuri mici, până vei întâmpina ceva pus deoparte și bine ales pentru tine. Asta cred că este cea mai bună pastilă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înscrie-te la o sala de fitness, sportul e cel mai bun antidepresiv, recomand și masaj de relaxare, cu acupunctura e foarte benefic pentru stres și oboseala și chiar depresie. Ai nevoie de o pauza de o recreere fa ceva sa te simți și tu bine gândește-te și la tine vei avea tot timpul sa te gândești la cariera și ce ți s-ar potrivi.fa cat mai multe plimbări în aer liber minim 30 de minute pe zi, petreceți timpul cu amicele tale, eventual ai putea și călători.mai întâi rezolvi problema spirituală, sufletească. apoi te poți angaja fiind într-o stare buna mintală.ai nevoie de o activitate care necesita putina adrenalina așa îți va sari depresia. daca simți că nu o poți controla și te copleșește vizitează un psiholog. ești o fata foarte frumoasa și deșteaptă sunt sigur că vei trece peste...

| Februar30 a răspuns:

Meditatia ar trebui sa fie suficienta ca sa iesi din starea mentionata. Dar meditatia facuta corect si macar o data pe zi.
Dupa ce iti calmezi putin mintea, o sa vezi lucrurile mai clar si o sa gasesti solutii la problemele tale.

| NakedWarrior a răspuns:

Si eu traversez o situatie oarecum familiara.Nu am job, depresiv, nu stiu incotro sa ma indrept. Desi gasesc alinare in activitati solitare cum ai si tu (citit, video, sport etc.) cel mai bine ma simt in compania oamenilor. Multi oameni se simt depresiv in ziua de azi in comparatie cu epoca trecuta din pricina lipsei contactului interuman. Paradoxal toate tehnologiile acestea "sociale" au condus la lezarea legaturii sociale genuine dintre oameni.
Eu am fost o fire timida de mic copil si am neglijat importanta contactului cu oameni.Acum constientizez, cand am crescut, ca cel mai bine ma simteam in preajma oamenilor, asa ca iti recomand sa incepi activitati care necesita socializarea cu alti semeni( sport, voluntariat, grupuri de discutie, jocuri de societate). Stiu ca pentru depresivi aceste activitati sunt foarte dificile la prima vedere, noi vrem sa ne rezolvam problemele acasa singuri sa nu vada altii ca suntem la pamant, dar asta nu este posibil, cu cat stam mai mult singuri cu atat ne adancim mai mult in propriile ganduri negre, singura solutie este relationarea cu persoane care ne iubesc si inteleg.
Sper ca te am ajutat cat de cat si tine minte ca nu esti singura cu astfel de probleme (din pacat si din fericire pentru noi sunt foarte multi depresivi in secolul tehnologiei). Inca ceva, un bun psiholog ajuta mult.

| AMC2551 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile frumoase.
M-au ajutat toate foarte mult!