| Alllllexandra a întrebat:

Hei! Vreau la medicina veterinara, Timisoara. Este cineva care imi poate spune daca ma ajuta faptul ca stiu materia 9-10? Materia pentru BAC? Vreau sa stiu din ce sa dau BAC'ul: 9-10 sau 11-12? Stiu materia 11-12 dar daca o sa ma ajute la facultate sunt dispusa sa invat pentru 9-10.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

O să ai nevoie atât de porțiuni din materia de 9-10 cât și din materia de 11-12. Eu ți-aș recomanda să dai bac-ul pe materia din 9-10 că se pune mai mult accentul pe regnul animalia și o să ai nevoie de asta.

Materia pe care trebuie să te bazezi în a 9-a:

Regnul Animal
Organisme nevertebrate
1. Celenterate
2.Viermi
3.Moluşte
4.Artropode

Organisme vertebrate
1.Peşti
2.Amfibieni
3.Reptile
4.Păsări
5.Mamifere

Îți dau o listă de materii pe care le vei studia în primul an pentu a te ghida:

Agronomie
Anatomia animalelor – detalii
Biochimie
Biofizică
Biologia animalelor de laborator - detalii
Biologie animală
Biologie celulară, histologie şi embriologie
Biologie vegetală
Biomatematică şi informatică
Chimie
Deontologie şi etică profesională medicală veterinară
Dezvoltare de abilităţi profesionale şi orientare în carieră
Economie rurală
Educaţie fizică
Informare, documentare şi comunicare ştiinţifică
Istoria medicinei veterinare – detalii
Limbi străine
Pedagogie I
Practică
Psihologia educaţiei

http://www.uaiasi.ro/medicina/discipline.php

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Cum se face admiterea și cum mă înscriu la facultate?

Admiterea la una din cele 6 facultăţi ale Universității de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară a Banatului „Regele Mihai I al României" din Timişoara (USAMVBT) se face pe bază de dosar, fără examen." - SURSA :
http://usab-tm.ro/USAMVBT_Intrebari-frecvente_ro_1760.html

Deci, NU contează ce disciplină alegi la BAC :D

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.usab-tm.ro/utilizatori/calitate/file/regulamente/R028.pdf

http://usab-tm.ro/......_1153.html

Toate cele bune!

| Alllllexandra explică (pentru bursuc001):

Hei, nu asta am intrebat eu. Am intrebat daca in timpul facultatii materia se bazeaza pe materia din liceu clasa 9-10, adica daca o sa imi fie mai usor la facultate daca invat de pe acu materia 9-10 pentru BAC.

| bursuc001 a răspuns (pentru Alllllexandra):

ÎNVAŢĂ să te exprimi! rolling on the floor

Disciplinele pe care le studiezi DIFERĂ în funcţie de specializarea aleasă!
Evident că, o parte din materie se bazează pe cunoştinţele din liceu...

O seară/noapte frumoasă!

| Alllllexandra explică (pentru bursuc001):

M'am exprimat corect in primul rand si am mentionat ca sunt dispusa sa dau BAC'ul din 9-10 daca o sa ma ajute in parcusul facultatii. Stiam ca admiterea e pe baza de dosar si nu conteaza. Si m-am exprimat corect, problema e ca tu ai inteles gresit. Si stiu si ca o parte din materie se bazeaza pe ceea ce invat in liceu dar ma intereseaza daca o sa fie multe cunostinte din clasele 9-10. Multumesc oricum pentru raspuns si incercare.

| bursuc001 a răspuns (pentru Alllllexandra):

Cu plăcere happy

O seară frumoasă!