| adela2012 a întrebat:

Hei, vreau si eu domeniile care au legatura cu psihologia (nu stiu daca m-am exprimat bine), adica ce poti face ca psiholog, gen : psihiatru, psihoterapeut, psihopedagog etc. As vrea sa lucrez pe viitor la ceva care are legatura cu psihologie, nu neaparat psiholog si stiu ca sunt mai multe domenii, daca ati putea sa mi le dati pe toate, va rog big grin

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ca sa te faci psihiatru trebuie sa studiezi medicina.

| diaac a răspuns:

Sunt doua intrebari diferite si nu stiu la care te referi dintre:
1. Domeniile care au legatura cu psihologia (conexe, nu esti psiholog dar este un domeniu apropiat
SAU
2. Domeniile aplicative ale psihologiei (ce poti face ca psiholog).

Domenii conexe cu psihologia sunt multe pentru ca psihologia are multe ramuri. Uite numai cateva domenii apropiate: sociologia, pedagogia, asistenta sociala, medicina (mai ales psihiatria si neurologia) etc. Acestea NU sunt domeniile in care activeaza un psiholog, ci domenii asemanatoare sub anumite aspecte, domenii care interactioneaza cu psihologia.

Domeniile aplicative (ce poate face un psiholog: psihoterapie, consiliere psihologica, psihologie clinica, psihologie educationala, consiliere vocationala, psihologie organizationala, psihologia muncii si transporturilor, psihologia apararii nationale, cercetare in diverse domenii ale psihologiei, poti avea si o cariera academica sa predai ca profesor universitar in psihologie,...

Cam greu de enumerat toate. Cunostintele de psihologie se pot folosi in foarte multe profesii, iar ca psiholog ai multe posibilitati - a fi psiholog nu inseamna neaparat a lucra in domeniul clinic sau a fi terapeut / consilier.

Mult succes!

| emmaemilia a răspuns:

Hei! Ai putea sa te faci medic...nu e usor sa vorbesti cu pacientii...